"Summit NATO se nesl ve znamení velkých názorových rozdílů mezi spojenci," napsal španělský list El País. Podle něj Severoatlantická aliance hledá novou definici již od rozpadu Sovětského svazu v roce 1991. Symbolem rozporů uvnitř NATO se nyní stal spor Macrona s Trumpem.

Podle belgického listu De Standaard vyvolal "ostré reakce" nedávný výrok francouzského prezidenta, který řekl, že NATO se nachází ve stavu "mozkové smrti". Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) ale v komentáři píše, že Macronovi jeho provokace zjevně vyšla. Trump totiž podle něj na summitu v Londýně vystupoval jako ochránce aliance, "jejíž hodnotu v minulých letech otevřeně zpochybňoval". "Nyní se Trump o NATO vyjadřoval téměř, jako by k němu zahořel láskou," napsal FAZ.

Řada evropských listů sice píše, že summitu dominovaly spory Trumpa s Macronem či ohlášená turecká blokáda plánů na obranu Pobaltí a Polska, nakonec ale aliance své spory aspoň načas odložila stranou. Podle nizozemského listu De Volkskrant se členové NATO poté, co zmizel nepřítel v podobě Sovětského svazu, častěji a ostřeji hádají. "Ale i tentokrát konflikty na okamžik urovnali," napsal list.

Také podle švýcarského listu Neue Zürcher Zeitung londýnský summit dokázal, "že NATO není ani ochromené, ani pacientem v posledním stádiu". "Krize důvěry je ale nepřehlédnutelná," uvedl prestižní deník. "Stejně jako v uplynulých 70 letech i v Londýně NATO pokročilo. Prohádalo se do budoucnosti," doplnil.

Summit jako akční film 

Rakouský list Der Standard ale pokrok dosažený na summitu v Británii zpochybňuje. Podle něj se lídři NATO soustředili na nepodstatné věci. "To dává za pravdu výzvám k reformě aliance," doplnil.

Polský list Rzeczpospolita přirovnává summit NATO k akčnímu filmu. "Na poslední chvíli přestřihli ten správný drát. A bomba, která mohla odpálit základy NATO, nevybuchla," napsal. "Další bomby ale tikají… A čím silnější (členská) země je, tím může tikání naslouchat s větším klidem," doplnila Rzeczpospolita.

Podle serveru německé veřejnoprávní stanice ARD prezidenti velkých členských zemí - USA, Francie a Turecka - sledují tvrdě své cíle, "s malými ohledy na své spojence". "Hluboké příkopy se nepodařilo zasypat," píše se v tomto komentáři.