"Hovoříme o možných motivech a teoriích, ale stále nemáme žádné důkazy, které by cokoliv dokazovaly," uvedl Steven Flaherty z virginské státní policie. Policisté podle něj prohledali záznamy v počítačích a mobilních telefonech, ale zatím nenašli žádný bližší motiv spojující třiadvacetiletého střelce s jeho oběťmi.

Čo nejprve zabil dva studenty, osmnáctiletou Emily Hilscherovou a dvaadvacetiletého Ryana Clarka, na koleji West Ambler Johnston. O dvě hodiny později zajistil řetězy východy z budovy Norris Hall. Během následující devítiminutové střelby v učebnách zastřelil 30 lidí a pak obrátil zbraň proti sobě.

Policie podle Flahertyho není zatím schopna říci, proč pachatel začal střílet právě na koleji a proč jeho první obětí byla právě Emily Hilscherová. Policie prý prohledala obsah e-mailů a telefonních rozhovorů studentky i střelce, ale nenašla žádnou spojitost. Podle šéfa školní policie Wendella Flinchuma měl mít Čo v tomto semestru jednu z přednášek právě v budově Norris Hall; v den střelby 16. dubna se prý však neměla konat.

Policejní vyšetřování prý hodně ztěžuje fakt, že Čo o sobě téměř nemluvil. Ani členové jeho rodiny jej prý neslyšeli mockrát promluvit. "Myslím, že to je věc, která mě nejvíce udivuje a překvapuje. Totiž že se zdá, že třiadvacetiletý mladý muž, který tu nějakou tu chvíli pobyl, nikoho neznal," dodal Flaherty.

Čo Sung-hu mezi útoky stačil zaslat televizní stanici NBC prohlášení, v němž mimo jiné vyjádřil nenávist vůči bohatým a křesťanství a tvrdil, že se krveprolití v Blacksburgu dalo zabránit.