Populace supa afrického se od roku 1992 ztenčila o neuvěřitelných 99,9 procenta, supa indického a tenkozobého o 97 procent. Ve své společné studii o tom informovali britští a indičtí zoologové s tím, že jedinou cestou k záchraně těchto nenahraditelných mrchožroutů je úplný zákaz používání protizánětlivých léků s účinnou látkou diclofenacem.

Nebezpečný lék

Indie zakázala výrobu diclofenacu pro veterinární účely v roce 2006. Vědci prokázali, že supům, kteří sežerou mršinu hospodářského zvířete léčeného diclofenacem, zkolabují ledviny a ptáci během několika dní uhynou.

„Zákaz výroby diclofenalu bylo vynikajícím prvním krokem,“ uvedli Vibhu Prakaš s kolegy z Bombajské přírodovědné společnosti. „Nicméně na záchranu supů samotné toto opatření nestačí.“

„Ten zákaz se netýká výroby pro humánní medicínu,“ vysvětlil Andrew Cunningham z Londýnské zoologické společnosti. „Zakázána nebyla ani léčba zvířat diclofenacem, takže lidé teď prostě jen používají jeho humánní verzi.“

Záplava mršin

Úbytek supů jen v samotné Indii, která je domovem zhruba 1,15 miliardy lidí, má dalekosáhlé následky. V okolí měst a vesnic se již hromadí pošlá zvířata, která tito mrchožrouti tradičně odstraňovali.

Indičtí vědci už zaznamenali, že uvolněné místo nyní obsazují jiní mrchožrouti. Nadbytku lehce dostupné potravy využili především prudce se zvyšující populace krys a divokých psů, kteří ale často šíří nebezpečné choroby.

„Je to přímým důsledkem úbytku supů,“ konstatoval Cunningham.

Zásadní problém pak nebe bez kroužících supů znamená pro indickou kastu pársů. Tito potomci starých Peršanů totiž ukládají své mrtvé do „věží ticha“ kde se o jejich těla tradičně postarali právě supové.

Odborníci také hovoří o nebezpečí kontaminace zdrojů pitné vody, které je v Indii nedostatek už nyní. Zoologové se shodují, že krom úplného zákazu diclofenacu jsou jedinou nadějí na přežití supů chovné stanice.