Podle meteorologů je tajfun s větry o rychlosti 205 km/h, které mohou v nárazech dosahovat až 255 km/h, nejsilnější bouří letošního roku. Úřady již zvýšily výstrahu na stupeň čtyři, což je druhý nejvyšší, v provinciích Cagayan, severní Isabela, Apayao a Abra.

Stejný stupeň výstrahy byl vyhlášený i při zatím nejhorší bouří na Filipínách, kterou byl supertajfun Haiyan. Ten v roce 2013 postihl miliony lidí a více než 6300 jich zabil.

Mangkhut dorazil do oblasti Baggao na severovýchodě země v sobotu kolem 1:40 místního času (pátek 19:40 středoevropského letního času). Podle filipínských úřadů by mohla být bouře, která má v průměru 900 kilometru, „velice destruktivní“, a to přesto, že po dosažení pevniny začala mírně slábnout.

Filipíny jsou v pohotovosti

Upozornění na bouřky byla vydána v desítkách provincií. Bylo omezeno cestování na moře. Lety byly zrušeny, školy zavřeny a armáda je v pohotovosti. Úřady rovněž varovaly, že silné deště mohou způsobit sesuvy půdy a záplavy.

Do bezpečí bylo evakuováno více než 9000 lidí. „Jsme opravdu vyděšení,“ řekla novinářům Delaila Pasionová, která před bouří utekla z domova. „Říkají, že je tak silná, že jsme se báli zůstat,“ dodala.