Podle některých zdrojů by tajfun Haiyan (v překladu buřňák) mohl být nejmocnějším světovým tajfunem, který kdy podle historických záznamů zasáhl pevninu. Středisko varování před tajfuny amerického námořnictva krátce před dopadem bouře na pevnou zemi sdělilo, že rychlost vichru dosahovala 314 kilometrů za hodinu a v nárazech až 379 kilometrů za hodinu. Filipínští meteorologové uváděli zpravidla nižší hodnoty, napsala agentura AP.

Tajfun na Filipínách zasáhl nejprve jižní cíp ostrova Samar a poté se přesunul na ostrov Leyte a Cebu, který je oblíbeným cílem turistů a kde také leží asi 2,5milionové město Cebu. Bouře doprovázená hustými lijáky vyvolala sesuvy půdy a místní záplavy a na pobřeží někde narážely pěti až šestimetrové vlny.

Dopravní kolaps

Na souostroví byla zastavena trajektová doprava, stejně jako veškeré rybářské aktivity. Téměř 450 vnitrostátních a osm mezinárodních letů bylo zrušeno a v postižených oblastech nefunguje ani autobusová doprava. V centrálních regionech byly uzavřeny školy, úřady a obchody.

Na třech velkých ostrovech Samar, Leyte a Bohol bylo téměř úplně přerušeno telekomunikační spojení a dodávky elektřiny. Úřady slíbily obnovit je během 24 hodin.

Filipínské úřady oznámily, že asi jeden milion lidí ve 29 provinciích byl před dopadem tajfunu evakuován. Jedná se především o obyvatele ohrožených míst, jako jsou říční břehy, pobřežní vesnice a horské svahy.

Úřady varovaly, že v ohrožení je více než 12 milionů obyvatel. Prezident země Benigno Aquino nařídil, aby bylo do pohotovosti uvedeno 20 lodí vojenského námořnictva a vojenské letouny a helikoptéry.

Nejsilnější tropický tajfun

Agentura Reuters uvedla, že tajfun by mohl být vůbec nejsilnějším, jenž v historii měření zasáhl pevninu. „Tento supertajfun pravděpodobně dorazil na pevninu s vichrem blížícím se rychlosti 313 kilometrů za hodinu. Z toho vyplývá, že podle záznamů je Haiyan nejsilnějším tropickým tajfunem, jenž zasáhl pevnou zemi," prohlásil Jeff Masters, expert na hurikány a šéf meteorologického oddělení amerického institutu Weather Underground.

„Nejmocnějším registrovaným tajfunem, cyklonou nebo hurikánem na pevnině byl hurikán Camille v roce 1969, který zasáhl jihoamerický stát Mississippi s vichrem o rychlosti 305 kilometrů za hodinu," dodal Masters.

Tajfun by měl setrvat nad Filipínami ještě v sobotu a později o víkendu bude podle odhadu meteorologů pokračovat k Jihočínskému moři, přičemž by mohl ohrozit Vietnam a Čínu, napsala agentura AP.

Zdroj: Youtube