Ve čtvrtek dostal bývalý házenkář, jenž strávil čtrnáct let v barcelonském klubu a startoval i na olympijských hrách, pět dní na to, aby se k výkonu trestu přihlásil. Do rukou zákona se vydal v pondělí ráno v osm hodin, přičemž si zvolil věznici Brieva.

Loď Aquarius, jež v neděli dorazila do Španělska.
Potřebujeme peníze, žádá Barcelona o pomoc pro migranty. Nemá pro ně místo

Ta disponuje 162 celami a většinově je obývána ženami. Padesátiletý Urdangarin si ji vybral i kvůli dojezdové vzdálenosti z Madridu, ze kterého existuje přímé spojení do Ženevy. Může jej tak navštěvovat i jeho manželka princezna Cristina, se níž doposud právě ve Švýcarsku žil, jak prohlásil zpravodaj El Pais.

Cristina mimochodem kvůli podezření ze spoluúčasti rovněž musela k soudu, vyvázla ale jen s pokutou 265 tisíc eur (asi 6,8 milionů korun). Bylo to poprvé, co byl od obnovení monarchie v roce 1975 souzen člen španělské královské rodiny.

Urdangarin byl odsouzen kvůli své někdejší nadaci Nóos. Vyšetřovatelé totiž zjistili, že využíval královských vazeb k získání veřejných zakázek, které posléze zpracovával skrze svou neziskovou organizaci. Miliony eur, jež na nich vydělal, poté skrýval na zahraničních účtech. Právníci dále prokázali, že Iňaki tyto peníze utrácel za dovolené, nábytek či lístky do divadla.

Nizozemská policie - ilustrační foto.
V Nizozemsku dodávka najela do lidí. Jeden člověk zemřel, řidiče policie zatkla

Jedná se tak o další černou kaňku na pověsti královské rodiny, které mnozí španělští obyvatelé nemohou přijít na jméno. O dobrou pověst ji připravil zejména král Juan Carlos, jenž veřejnost kromě milenek pobouřil i lovem slonů v době španělské hospodářské krize. Za svůj čin, který odborníci označili na nezodpovědný, se nikdy neomluvil.

V roce 2014 abdikoval a trůn připadl jeho synovi, Felipemu. Ten v rámci modernizace monarchie zbavil královských povinností své sestry, Elenu a Cristinu, druhé jmenované později odebral i titul vévodkyně z Palmy.

Ósaku zasáhlo zemětřesení o síle 6,1 Richterovy stupnice.
Japonsko zasáhlo silné zemětřesení, tři lidé zemřeli. Muže zabila knihovna