„Švédské masové kuličky jsou ve skutečnosti založeny na receptu, který přivezl na počátku 18. století král Karel XII. domů z Turecka. Držme se faktů,“ objevilo se minulý týden na švédském twitterovém účtu Sweden.se.

Podle listu New York Times, který na tweet upozornil, není jasné, proč se švédské úřady rozhodly k přiznání zrovna nyní. Svým tweetem však vyvolaly bouřlivé reakce nejen ve Švédsku, ale i v Turecku. Zatímco Turci slaví, někteří Švédové jsou doslova zděšeni.

„Celý můj život byla lež,“ lamentuje jeden ze Švédů na Twitteru. Naproti tomu řada Turků nyní vyzývá Skandinávce, aby začali masovým kuličkám říkat stejně jako oni „kofte“.

Turecká média označují švédský tweet jako „přiznání“ a spekulují, že Karel XII., který vládl v letech 1697 – 1718 a na začátku 18. století strávil několik let v exilu na dvoře osmanského sultána, mohl přivézt domů do Švédska víc než jen masové kuličky. Zmiňují v této souvislosti i kávová zrna nebo zelné listy plněné mletým masem.

I Turci chodí jíst do obchodů IKEA

Švédské prohlášení vyvolalo mnoho palčivých otázek. Co to však znamená pro řetězec IKEA? Švédský nábytkový gigant již dlouhou dobu nabízí tento pokrm po celém světě. V jeho prodejnách se každý den zkonzumují dva miliony masových kuliček.

Není však žádný důvod k panice. Dokonce i v Turecku, kde jsou místní kofte široce dostupné u stánků s rychlým občerstvením, bistrech i v restaurací, mnoho rodin raději vyrazí o víkendu do obchodů IKEA na ty "švédské".

Důvod je prostý. Jsou levné. Za porci osmi masových kuliček s hranolky a zeleninou zaplatí v přepočtu 35 korun.

Recepty na turecké kofte a švédské masové koule se mírně liší. Zatímco kofte se dělají ze směsi mletého hovězího a jehněčího, ke kterým se přidává cibule, vejce, chlebová strouhanka a petržel, do švédských masových kuliček se dává vepřové a obvykle jsou podávány s omáčkou.