Švédští demokraté podle prvních odhadů výsledků proti minulým volbám posílili, mohli by získat 16 až 19 procent. Jejich slabinou je ale malý koaliční potenciál, protože všechny ostatní švédské strany deklarovaly, že s nimi nebudou spolupracovat (určitou ochotu k jednání však dávali najevo někteří představitelé strany umírněných).

Dvě dominantní švédské politické síly, středolevý blok, složený ze sociálních demokratů a zelených, a středopravá koalice, tvořená umírněnými, Stranou středu, liberály a křesťanskými demokraty, získaly obě kolem 40 procent hlasů (středolevý blok podle různých odhadů 39,4 až 41 procent, středopravá aliance 39,6 až 40,1 procenta).

Švédští demokraté, u jejichž zrodu byli i lidé obdivující nacistickou ideologii, postavili svou volební kampaň na tématech přistěhovalecké politiky, boje proti kriminalitě a zdravotní péče. Jejich vyhrocená rétorika vyvolávala ve Švédsku hodně kritiky, současně jim ale získávala příznivce mezi odpůrci migrace.

Svou dlouhodobou politiku totiž postavili na tom, že označili příchod téměř 400 tisíc migrantů do Švédska v roce 2012 za hrozbu švédské kultuře, a přistěhovalce označili za zátěž pro švédský sociální stát. V poslední době ale zmírnili rétoriku, aby se stali přijatelnějšími pro širší okruh voličů.