Hvaldimir, jehož jméno je slovní hříčkou spojující norské slovo pro velrybu (hval) a časté ruské křestní jméno, v posledních dnech plaval ve fjordu u norské metropole Oslo. V neděli se pak v rámci Severního moře přesunul jižním směrem, k městu Hunnebostrand na švédském pobřeží, uvedl Sebastian Strand z nevládní organizace OneWhale, která pohyb Hvaldimira sleduje.

Běluha po objevu v roce 2019 strávila tři roky pomalou plavbou na jih ze severního Norska. V posledních měsících ale zrychlila a zamířila z neznámého důvodu dál na jih.

„Nevíme, proč se teď pohybuje tak rychle, zvlášť když se vzdaluje od svého přirozeného prostředí,“ uvedl Strand. „Mohou to být hormony, které ho ženou k tomu, aby si našel partnerku. Nebo osamělost, běluhy jsou velmi společenské, může hledat přátele,“ dodal. Odborníci odhadují, že Hvaldimirovi může být mezi 13 až 14 lety.

Majetek Petrohradu 

Biologům se v roce 2019, kdy byl Hvaldimir poprvé spatřen v arktických vodách Norska, podařilo z jeho hlavy sundat postroj s anglickým nápisem „majetek Petrohradu“. Norské úřady tehdy spekulovaly, že kytovec utekl ruskému námořnictvu, protože se zdál zvyklý na lidskou společnost a měl tendenci plout blízko lodí. Moskva spekulace nikdy oficiálně nekomentovala, píše AFP.

Běluhy severní, typické svou bílou barvou a kulovitým čelem, běžně žijí na severu, poblíž Grónska či v ruských a norských arktických vodách. Nejbližší populace Hvaldimirových druhů nyní žije u Špicberků v Severním ledovém oceánu.