Švédská vláda již dříve uvedla, že nemůže nově příchozím migrantům zaručit, že pro ně najde ubytování. Švédský premiér Stefan Löfven rovněž prohlásil, že se obrátí na Evropskou unii s žádostí, aby část uprchlíků, kteří přišli na švédské území, byla přerozdělena mezi další země EU.

Švédští demokraté, kteří jsou třetí nejsilnějším parlamentní stranou, mezitím potvrdili informace médií, že stojí za distribucí letáků v uprchlických táborech, které odrazují běžence od cesty do Švédska. Materiály prý nechali rozdat na dvaceti místech v šesti zemích. Leták nalezený na řeckém ostrově Lesbos podle agentury DPA například uvádí, že Švédsko nemá peníze, pracovní místa ani ubytovací kapacity. Masové přistěhovalectví z něj prý navíc udělalo „zemi plnou násilí".

Pomoc EU

Švédská média ale upozornila i na to, že v materiálech Švédských demokratů se objevily také informace, že je ve Švédsku zakázáno nošení nikábu a burek i prodej halál masa, tedy masa připraveného v souladu s islámskými pravidly, což ale není pravda. „Malují obrázek Švédska, který není pravdivý," uvedl dnes v Bruselu švédský ministr pro migraci Morgan Johannson.

Právě Johannson dal dnes také najevo, že by Stockholm uvítal pomoc zemí Evropské unie, neboť kapacity jeho země jsou prý ve vztahu k přijímání běženců už vyčerpány. Žádná země EU podle něj v posledních letech neudělala pro pomoc běžencům víc, „ale i to, co Švédsko zvládne, má své hranice". „Naše kapacity jsou vyčerpány," upozornil ministr.

S rostoucím počtem příchozích migrantů se podle aktuálního průzkumu agentury Sifo začíná měnit i tradičně vstřícný přístup švédské společnosti. Zatímco v září se pro omezení přijímání imigrantů vyslovilo jen 29 procent lidí, v listopadové anketě jich bylo už 41 procent.

Švédsko patří spolu s Německem ke státům, které přijímají nejvíce běženců. Do země, která má zhruba 9,8 milionu obyvatel, již od začátku roku dorazilo celkem 122.000 běženců. Švédský migrační úřad odhaduje, že jich do země letos přijde 160.000 až 190.000.

Za uplynulých sedm dní registrují švédské úřady 10.201 nových žadatelů o azyl. Více než 4300 jsou běženci z Afghánistánu, 2720 jich je ze Sýrie a 1400 z Iráku.