Čtyři spoluzakladatele internetového portálu Pirate Bay (Pirátská zátoka) švédský soud v pátek odsoudil k ročnímu vězení za porušování autorských práv. Žaloba je vinila z nelegální distribuce hudby či filmů. Nahrávacím a filmovým společnostem má čtveřice zaplatit odškodné 30 milionů švédských korun (přes 70 milionů Kč). Rozsudek zatím není pravomocný a očekává se, že se odsouzení odvolají. Stránky zatím stále fungují.

Soud ve Stockholmu poslal do vězení Gottfrida Svartholma Warga, Petera Sundeho, Fredrika Neija a Carla Lundströma. Nařídil jim také zaplatit milionové odškodné několika společnostem, které distribuují filmy a hudební nahrávky. Mezi nimi je například Warner Bros, Sony Music Entertainment, EMI a Columbia Pictures. Soudci uznali obžalované vinnými z toho, že svým webem www.thepiratebay.org se "sofistikovanou vyhledávací funkcí" snadným stahováním či odkazy pomáhali uživatelům porušovat autorská práva.

Rozsudek proti čtveřici provozovatelů švédského internetového portálu Pirate Bay vyvolal svou tvrdostí ve Švédsku překvapení. Zatímco řada umělců vyjádřila nad rozsudkem radost s ohledem na to, že jejich autorská práva jsou nyní právě pomocí tvrdosti soudu údajně lépe chráněna, někteří odborníci v oblasti mediální komunikace přijali verdikt soudu s rozpaky.

"Přílišná tvrdost je chyba," řekl tiskové agentuře TT profesor v oboru mediálních technologií z Královské technické vysoké školy ve Stockholmu Roger Wallis. "Zákon o ochraně autorských práv přešlapuje na místě, zatímco technika se rychle rozvíjí. A namísto toho, aby byl rozsudek stanoven na hranici mezi oběma tábory, piráty a antipiráty, dává jednoznačně za pravdu
zastáncům starých pořádků."

Také odborník na počítačovou bezpečnost André Rickardsson míní, že pokud žaloba své nároky prosadí s konečnou platností a rozsudek nabude právní moci, mohou mít jakožto případní spoluviníci potíže s justicí distributoři internetu, což situaci nadále zkomplikuje.

Výkonný ředitel telekomunikační společnosti Viasat Hans Skarplöth soudí, že ani nezvykle tvrdý trest nemůže nelegální stahování hudby, filmů, programů a her z internetu zastavit.

"Mám plnou důvěru ve švédský právní systém, ale jestli si zástupci žalujících společností myslí, že rozsudek tento trend zastaví, pak jsou podle mne naivní. Průlom nastane až tehdy, kdy celé odvětví nabídne skutečně dobrou legální alternativu," uvedl.

Šéf mezinárodní federace nahrávacího průmyslu John Kennedy naopak označil rozsudek za "dobrou zprávu pro každého ve Švédsku i v cizině, kdo se živí kreativitou nebo jejím prodejem a kdo potřebuje vědět, že se jeho práva budou chránit".

Portál Pirate Bay byl založen v roce 2003. Umožňuje zdarma sdílet filmy, seriály, hry, hudbu a počítačové programy. Obhájci u soudu argumentovali tím, že "pirátská zátoka" nenabízí žádné materiály chráněné autorským právem. Ty z něj nelze přímo stahovat. Portál k nim ale zprostředkovává přístup. Podle údajů provozovatelů toho využilo 22 milionů lidí.

Soudce Tomas Norström dnes novinářům řekl, že soud přihlédl k tomu, že stránky byly "zřízeny komerčně". Odsouzení popřeli, že by za jejich webem byly jakékoliv komerční pohnutky. Podle žaloby se stránky financovaly ne z příjmů za nelegálně šířený materiál, ale z reklamy. Obžalovaní se údajně proviňovali v letech 2005 a 2006. V květnu 2006 proti nim policie zakročila a zabavila jim počítače a další techniku. Žalobci spočítali, že web nelegálně šířil dvacet hudebních děl, devět filmů a čtyři počítačové hry.

Státní zastupitelství pro čtveřici mužů požadovalo roční vězení, zatímco dotčené hudební a filmové společnosti se domáhaly odškodného 120 milionů švédských korun (kolem 300 milionů Kč). Obžalovaní tvrdili, že nedělají nic nezákonného.

Činnost internetového serveru Pirate Bay navzdory tvrdému rozsudku nekončí. Jeho zastánci tvrdí, že Pirate Bay není centralizována tak, aby šla "vypnout jedním knoflíkem". Navíc již stačila před švédským zákonodárstvím "utéct" za hranice Švédska.

"Pirate Bay se nic nestane, tohle všechno je jen divadlo pro média," napsal podle agentury DPA jeden z odsouzených ještě ze soudní síně na svou internetovou stránku.

Kolem soudní budovy dnes bylo vidět i zastánce "zátoky". Mávali vlajkami, na nichž byla černá lebka se zkříženými hnáty. Zprovoznili také internetovou stránku, kterou procesu věnovali.

Potíže kvůli internetovému sdílení hudby zdarma měla svého času i proslulá firma Napster, která od roku 1999 nabízela na internetu výměnu písní zdarma, což jí soud kvůli porušování autorských práv v červenci 2001 zakázal. Podnik pak koupila v listopadu 2002 společnost Roxio Inc., která po několika měsících spustila nový Napster v legální verzi.

Několik soudních sporů vede také internetový gigant Google a jeho divize YouTube, která provozuje populární centrum výměny domácího i jiného videa. Například společnost Viacom, vlastník filmových studií Paramount a MTV Networks, žádá od YouTube miliardu dolarů za porušování autorských práv.