Co stojí za obdivuhodně tuhým kořínkem královny? Kromě špičkové lékařské péče je to zřejmě i genetická výbava – Alžbětina matka se dožila požehnaného věku 101 let. Její otec Jiří VI. a dědeček Jiří V. sice zemřeli v 57, respektive 70 letech, v obou případech ale na následky nemocí spojených s kouřením. Alžběta je v otázkách životosprávy zásadovější. Nejen, že nikdy nekouřila, ale její manžel princ Phillip se dokonce musel cigaret v den svatby vzdát. I alkohol si královna dopřává jen v malém množství. „Když už pije, dá si obvykle jen jednu skleničku. Dvě velice výjimečně," vylíčil stanici BBC bývalý královský tajemník Dickie Arbiter. I ve svém věku se panovnice téměř každý den prochází a večer se slovníkem bystří mozek nad křížovkou v listu The Daily Telegraph.

Alžběta také dává přednost lehkému stravování, i princ Phillip se prý pod jejím vlivem vzdal svých oblíbených anglických snídaní. Královna má ale slabost pro sladké. Bývalý královský šéfkuchař Darren McGrady prozradil, že si ke každým narozeninám objednává dort z tmavé čokolády. Dnes jí ale narozeninový dort osobně doručí loňská vítězka televizní soutěže amatérských cukrářů Nadiya Hussainová. První muslimská vítězka klání soutěže zvolila pomerančový dort. Přes den se ale Alžběta setká s obyvateli městečka Windsor a otevře tam Královninu stezku. Ta je dlouhá 6,3 kilometru a má 63 zastavení, což symbolizuje počet let jejího panování.

Hlavní část oslav se dnes odehraje v soukromí tamního hradu, královna se ale občas v podhradí objevuje zcela neplánovaně a projevuje přitom poťouchlý smysl pro humor. Při jedné takové příležitosti potkala poblíž skotského zámku Balmoral skupinu amerických turistů, vylíčil tento týden někdejší člen její ochranky Richard Griffin, který ji doprovázel. Panovnice maskovaná šátkem utrousila, že má dům poblíž a na dotaz, zda někdy zahlédla královnu, odvětila: „Já ne, ale on ano."

Královna Alžběta II.