Od osvobození koncentračního a vyhlazovacího tábora, ve kterém během války zahynulo podle odhadů více než 1,1 milionu lidí, uplynulo 74 let. Pamětníci hrůz holokaustu dorazili do polské Osvětimi s pruhovanými šálami, které mají připomenout vězeňské uniformy. Někteří na nich mají ještě červené písmeno „P“, tedy symbol, kterým Němci označovali polské obyvatele.

Na počátku druhé světové války tvořili právě Poláci většinu vězňů, které sem Němci posílali z okupovaného území. Později se však Osvětim proměnila v hlavní vyhlazovací tábor pro Židy, Romy a další nacistickému režimu nepohodlné lidi. 

V průběhu dne se v prostorách bývalého koncentračního tábora, přesněji v ruinách bývalých plynových komor, uskuteční pietní ceremoniál k uctění památky všem obětí holokaustu, kterých bylo podle historiků mezi 15 a 19 miliony, z toho pět až šest milionů tvořili židé.

Před památníkem v Osvětimi se v neděli shromáždili i krajně pravicoví aktivisté, kteří protestují proti polské vládě. Jeden z radikálů Piotr Rybak reportérům řekl, že se zhruba 45členné skupině nelíbí vzpomínání na židovské oběti, zatímco zavražděné Poláky nikdo nepřipomíná. Agentura AP však zdůrazňuje, že něco takového se nezakládá na pravdě, pietní akce v Osvětimi připomínají všechny, kteří v táboře zahynuli.

Tábory v Německu

Mezinárodní den památky obětí holokaustu láká řadu návštěvníků i na místa, kde stávaly německé koncentrační tábory Buchenwald, Dachau nebo Sachsenhausen. Na území Německa se nachází přibližně 300 pamětních míst, která nacistický teror připomínají.

V loňském roce navštívilo podle deníku Deutsche Welle bývalé tábory více než 2,5 milionu lidí. Nejvíce návštěvníků zajímá tábor Dachau nedaleko Mnichova, kam se vloni podíval rekordní počet 900 tisíc lidí. Nárůst v počtu zájemců ale zaznamenaly i ostatní místa. Lokality připomínající zrůdnost nacistického režimu však lákají i radikály.

Ředitel památníku Buchenwald Volkhard Knigge v pátek zakázal protiimigrační Alternativě pro Německo (AfD) vstup na pietní akci na připomínku 56 tisíc lidí, kteří zde během holokaustu zahynuli. Politikům AfD ve spolkové zemi Durynsko, kde se koncentrační tábor nacházel, sdělil, že tím reaguje na protidemokratické, rasistické a antisemitistické tendence, které jsou v postojích strany patrné.

Vzpomínka OSN

Památku obětí holokaustu si připomene i Organizace spojených národů (OSN), která na pondělí 28. ledna naplánovala sérii událostí včetně zvláštního zasedání valného shromáždění, na němž promluví generální tajemník OSN António Guterres a izraelský vyslanec při OSN Danny Danon.

Delegace 40 vyslanců v čele s Danonem pak navštíví bývalé vyhlazovací tábory na území Polska a vydá se i do Izraele. „Někteří diplomaté během druhé světové války viděli Židy především jako lidské bytosti. Podstoupili velké riziko, aby je zachránili před vyhlazením nacisty. Všichni doufáme, že dnešní diplomaté se připojí k Izraeli v boji proti antisemitismu a hlasům z Teheránu, které volají po zničení židovského státu,“ uvedl Danon.