Německo označilo původní vysvětlení jako „nedostatečné“ a vyjádřilo pochyby, zda by měly země prodávat zbraně do Saúdské Arábie. Francie a Evropské unie pak vyzvaly k hlubokému vyšetřování toho, co se s novinářem, který si 2. října přišel na konzulát pro dokumenty potřebné k jeho svatbě, stalo.

Kanadská ministryně zahraničí Chrystia Freelandová v sobotu řekla, že „vysvětlení, které doposud nabídli, postrádá konzistenci a důvěryhodnost“. Federica Mogheriniová, vysoká představitelka Evropské unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku, a Antonio Guterrés, generální tajemník OSN, žádají, aby Rijád zveřejnil, kdo je za vraždu zodpovědný.

Britský ministr pro brexit Dominic Raab označil v neděli sobotní vysvětlení Saúdské Arábie za „nevěrohodné“ a řekl, že Británie bude požadovat vysvětlení. „Nemyslím si, že je to důvěryhodné. Podporujeme turecké vyšetřování a britská vláda bude chtít vidět lidi odpovědné za tuto smrt,“ prohlásil.

Stejně jako americký prezident Donald Trump se však ministr vyjádřil opatrně k možnosti potrestat ekonomicky Saúdskou Arábii, protože by to ohrozilo velké množství pracovních míst a Saúdská Arábie je důležitým vojenským spojencem v oblasti.

Donald Trump k případným sankcím řekl, že jsou možností, ale zastavení dodávek zbraní by „bolelo víc nás, než by to bolelo je.“

Americký ministr financí Steven Mnuchin v neděli zopakoval, že řeč o sankcích je „předčasná“. Přestože původně oznámil, že nepojede do Saúdské Arábie na plánovaný ekonomický summit, Rijád přece jen navštíví kvůli jednání se saúdskými partnery a koordinaci potírání financování terorismu.

Novinář měl být uškrcen a vynesen v koberci

Pod vlivem silné mezinárodní kritiky nedostatečného saúdského vysvětlení se objevila v neděli další verze toho, co se stalo. Agentuře Reuters ho řekl saúdský představitel, který si přál zůstat v anonymitě.

Nová verze obsahuje i podrobnosti o tom, jak byl tým patnácti Saúdských Arabů vyslán, aby 2. října na konzulátu Džamála Chášakdžího konfrontoval. Při tom mu vyhrožovali, že ho omámí a unesou. Když jim vzdoroval, tak ho v hádce uškrtili. Jeden z členů týmu se pak údajně převlékl do jeho šatů, aby to vypadalo, že konzulát opustil.

V původní sobotní verzi, ve které Saúdská Arábie poprvé připustila Chášakdžího smrt na konzulátu, se hovořilo o tom, že byl zabit v pěstním boji. O hodinu později jiný saúdský představitel připustil, že byl uškrcen, což potvrzuje i dnešní verze.

Saúdskoarabský ministr zahraničí v televizi Fox News následně uvedl, že Saúdská Arábie netuší, jakým způsobem novinář zemřel, ani kde je teď jeho tělo.

Děsivá chyba

"Je to děsivá chyba, děsivá tragédie. Vyjadřuji soustrast rodině, sdílíme s nimi jejich bolest," prohlásil saúdský ministr. Incident ministr označil za "výjimečnou chybu" a "kardinální a závažné pochybení". Vrazi prý budou pohnáni k odpovědnosti.

Turečtí vyšetřovatelé ale i nadále pracují s hypotézou, že byl Chášakdží, sloupkař amerického deníku The Washington Post a kritik mocného korunního prince Mohammeda bin Salmána, umučen a jeho tělo rozřezáno na kusy.

Saúdský představitel, který si nepřál být jmenován, však tvrdí, že bylo zavinuto do koberce a předáno místnímu spolupracovníkovi, aby se o něj postaral. Tvrdí také, že předběžné výsledky vyšetřování nenaznačují, že by byl mučen a sťat.

Na otázku agentury Reuters, proč se vládní verze Chášakdžího smrti stále mění, vysoký saúdský úředník řekl, že původní vysvětlení bylo založeno na „falešných interních informacích, které byly v té době k dispozici“.

„Jakmile bylo jasné, že tyto počáteční zprávy o misi jsou falešné, bylo zahájeno interní vyšetřování a zdrželi jsme se dalších veřejných komentářů,“ řekl saúdský představitel a dodal, že vyšetření stále pokračuje.