Vyhynutím je ohroženo přesně 17 291 druhů. To představuje 21 procent savců, 30 procent obojživelníků, 12 procent ptáků, 28 procent plazů, 37 procent sladkovodních ryb, 70 procent divokých rostlin a 35 procent bezobratlých.

Důkazy

„Vědecké důkazy o skutečně závažném vymírání druhů narůstají,“ říká Jane Smart, ředitel skupiny pro ochranu biologické rozmanitosti IUCN. „V lednu bude zahájen Mezinárodní rok biodiverzity. Nejnovější analýzy Červeného seznamu IUCN ukazují, že závazek vlád snížit do roku 2010 ztráty biologické rozmanitosti nebude splněn.“

Před kritickým úbytkem některých druhů v této souvislosti varuje také Světový fond ochrany přírody WWF. Příklad? Na celém světě, od ruského Dálného východu po Indii a Indonésii, již zbývá méně než 3200 tygrů. Ti obývají méně než sedm procent svého původního teritoria. Za posledních deset let se oblast jejich rozšíření zmenšila o 40 procent. „Tak jak se přibližují zásadní rozhovory o klimatu v Kodani a za rohem je Mezinárodní rok biodiverzity, je tato zpráva budíčkem pro světové lídry,“ říká Amanda Nickson, ředitelka mezinárodního programu ochrany druhů WWF.

Kriticky ohrožené druhy

IUCN již před časem zpracovalo analýzu, podle níž od roku 1500 vyhynulo 869 rostlinných a živočišných druhů. Přitom dalších 290 druhů je kriticky ohrožených a pravděpodobně vyhyne. Ještě Červený seznam z roku 2004 přitom mluvil „jen“ o 784 vyhubených druzích od roku 1500.

Dopady vymírání druhů jsou přitom podle odborníků pro lidstvo mnohem horší, než současná ekonomická krize. „Můžete ztratit klíčový průmysl, ale můžete ho vybudovat znovu. V přírodě, když něco ztratíte, ztratíte to navždy. Přicházíte o množství kapitálu, který se nedá nahradit,“ říká autor zprávy Jean-Christophe Vie. „Nechceme, aby se dělala volba mezi přírodou a ekonomikou. Chceme jen dostat přírodu při rozhodování na stejnou úroveň,“ uzavřel Vie.