Své zapsání do Guinessovy knihy rekordů Tanaková oslavila v pečovatelském domě ve Fukuoce ve společnosti svých příbuzných a starosty města. Na otázku reportérů, v kterém okamžiku svého života byla nejšťastnější, Tanakaová odpověděla: „Teď.“

V roce 1922 se vdala z Hidea Tanaka a porodila čtyři děti. Další dítě pak adoptovali. Dnes je i ve svém věku stále čilá a má spoustu zájmů. Každé ráno vstává v šest hodin ráno. Jejími oblíbenými činnostmi je pak studování matematiky a cvičení kaligrafie.

„Jedním z Kaniných nejoblíbenějších způsobů trávení času je hra Othello, v této japonské klasické deskové hře se stala expertem. Často v ní poráží ostatní obyvatele pečovatelského domova,“ uvedli zástupci Guinessovy knihy rekordů.

V Japonsku není dlouhověkost neobvyklá

To, že je novou nejstarší osobou na světě Japonka, není náhodou. Japonci jsou pověstní svou dlouhověkostí a dominují seznamu nejstarších osob na světě. Předchozí nejstarší žijící člověk byla ostatně také Japonka. Čijó Mijaková zemřela loni v červenci ve věku 117 let.

Nejstarším mužem planety pak byl do ledna, kdy zemřel ve věku 113 let, Japonec Masazo Nonaka z ostrova Hokkaidó. Kdo je jím nyní, zaměstnanci Guinnessovy knihy rekordů v současnosti zjišťují.

Přestože v důsledku změny stravovacích návyků se i zde zvyšuje výskyt obezity, Japonci zůstávají poměrně vzácně zdravým národem, připomíná agentura AP.

Japonská kulinární tradice se zaměřuje na ryby, rýži, zeleninu a další potraviny s nízkým obsahem tuku. Věk je zde tradičně respektován, což znamená, že lidé zůstávají aktivní a cítí se užitečnými i po osmdesátce.

K překonání oficiálně doložené nejdéle žijící osoby, však Tanakaové přece jen ještě pár let chybí. Francouzka Jeanne Calmentová, která se narodila 21. února 1875 v jihofrancouzském Arles, zemřela ve stejném městě 4. srpna 1997. Dožila se tak 122 let, pět měsíců a 14 dní.