„Oplakáváme oběti. V myšlenkách jsme s našimi přáteli ze Spojených států," napsal Steinmeier. Střelbou v Orlandu, kterou má na svědomí Američan afghánského původu, je zděšen britský premiér David Cameron.

„Jednoznačně odsuzuji hrůzný útok v Orlandu na Floridě. Nic nemůže ospravedlnit zabíjení civilistů," uvedl afghánský prezident Ghaní na twitteru. „Mé sympatie a myšlenky míří k rodinám obětí, americkému lidu a americké vládě," dodal. Papež František vyjádřil nad masakrem „hluboké zděšení a odsouzení". Jak uvedl vatikánský mluvčí Federico Lombardi, papež odsuzuje tyto činy plné „nesmyslné nenávisti". Na rodiny obětí bude myslet i ve svých modlitbách.

Upřímnou soustrast rodinám obětí vyjádřil americký viceprezident John Biden, který je stejně jako prezident Barack Obama neustále informován o novém vývoji.

O „zdrcující zprávě" píše na twitteru demokratická prezidentská kandidátka Hillary Clintonová, podle níž je střelba „hrůzným činem". Clintonovou měl v rámci kampaně ve středu podpořit prezident Barack Obama. V reakci na útok byla ale tato událost prozatím odložena.

Podobného výrazu použil i republikánský kandidát Donald Trump. „Kdy to skončí? Kdy budeme tvrdí, chytří a ostražití?" zeptal se dále na twitteru Trump. Později republikánský kandidát vyzval prezidenta Obamu, aby rezignoval kvůli tomu, že ve svém prohlášení nepoužil slova „radikální islám". „Protože jsou naši vůdci slabí, říkal jsem, že se něco takového stane a bude to ještě horší," uvedl Trump. „Snažím se zachránit životy a zabránit dalšímu teroristickému útoku. Už si nemůžeme dovolit být politicky korektní," dodal.

Střelec je „zvíře" a jeho násilný čin ukazuje, že „toto je nová tvář války proti teroru," řekl v rozhovoru se CNN floridský senátor Marco Rubio. Ocenil rovněž práci policistů, kteří zachránili životy lidí tím, že do klubu vtrhli a útok ukončili.

Více o útoku ZDE.

The Washington Post: Podezřelý z útoku v Orlandu bil exmanželku
Devětadvacetiletý muž podezřelý ze zabití nejméně 50 osob v nočním klubu v Orlandu byl násilník a psychicky labilní. Řekla to listu The Washington Post jeho bývalá manželka s tím, že ji v době, kdy byli manželi, opakovaně bil.

Bývalá manželka, která si nepřála být být jmenována, protože se po střelbě bojí o svoji bezpečnost, řekla, že se seznámila s Omarem Mateenem před osmi lety na internetu a rozhodla se přestěhovat se na Floridu a v roce 2009 si ho vzala. Zpočátku bylo manželství normální, později však začal mít její manžel násilné sklony.

Rodina Mateena pochází z Afghánistánu, on se ale narodil v New Yorku. Podle bývalé manželky nebyl zpočátku příliš věřící a chodil často do tělocvičny. Po několika měsících manželství se však dostal pod vliv radikálního islámu. Podle ní vlastnil zbraň malé ráže a pracoval jako hlídač v zařízení pro mladistvé delikventy.

Manželství obou prý trvalo jen několik měsíců, přestože oficiálně se rozvedli až v roce 2011. K ukončení manželství přispěli rodiče ženy, kteří, když se dozvěděli o tom, že ji manžel bije, přijeli a odvezli ji. Od té doby prý s manželem nebyla v kontaktu, přestože se několikrát snažil ji vyhledat.