Americký prezident v pátek uvedl, že odmítá nadále pokračovat v pravidelném potvrzování, že Írán dodržuje jadernou dohodu z roku 2015. A dodal, že hodlá s Kongresem a spojenci pracovat na odstranění jejích nedostatků. 

Americký Kongres nyní má 60 dnů na to, aby rozhodl, zda smlouvu změní v tom smyslu, že se zpřísní ze strany USA její podmínky, nebo ji fakticky ukončí znovuzavedením sankcí. Írán Trump označil za fanatický režim podporující terorismus.

Podle prohlášení ruského ministerstva zahraničí Trumpův projev opět připomněl nepřípustnost použití "agresivní a ohrožující rétoriky v mezinárodních vztazích".

"Jde o kocovinu z minulosti, která neodpovídá normám moderního civilizovaného jednání mezi zeměmi. S politováním vnímáme, že prezident USA se rozhodl nepotvrdit americkému Kongresu, že Írán plní v dobré víře jadernou dohodu. Očekáváme, že tento projev nebude mít přímý vliv na pokrok v implementaci dohody, ačkoli jde zcela jasně proti jejímu duchu a podpisu," uvedlo ruské ministerstvo zahraničí. 

Írán se podle Rusů podmínkami smlouvy přísně řídil a dohoda už přispěla k tomu, "aby byl svět bezpečnější".

"Bez ohledu na rozhodnutí jednotlivých účastníků smlouvy v každém případě platí to, že už není možné vrátit se do situace, která kolem iránského jaderného programu existovala dřív. Zvlášť platí, že nemůže být řeč o obnovení sankcí prostřednictvím Rady bezpečnosti OSN," konstatuje ruské ministerstvo zahraničí.

Rusko podle něj trvá na tom, aby jaderná dohoda zůstala zachována, a bude nadále plnit všechny své závazky, které z ní vyplývají. "Vyzýváme všechny ostatní její signatáře, aby udělali totéž," uvádí na závěr ministerstvo.

Podle izraelského ministra zpravodajských služeb Jisra'ela Kace byl Trumpův projev velmi významný a naznačil, že může vést i k hrozbám. Na otázku izraelské televizní stanice Channel 2 TV, zda po prohlášení amerického prezidenta vnímá nebezpečí války, Kac odpověděl: "Rozhodně ano. Myslím, že ta řeč byla velmi výmluvná. Írán je nová Severní Korea. Uvidíme, kam až věci dojdou."

Podle íránského prezidenta Hasana Rúháního Teherán s žádným dodatkem či dalšími klauzulemi k jaderné smlouvě nesouhlasí.