„Všeobecná amnestie bude vyhlášena díky politice vůdce Kim Čong-una, který klade důraz na blaho lidu,“ napsal severokorejský list Rodong sinmun. Zatím není jasné, kolik vězňů bude propuštěno, KLDR chce ale přijmout praktická opatření, která „pomohou propuštěným najít nový život a práci“.

Jak upozornila agentura AFP, počet vězňů zadržovaných v severokorejských káznicích a vězeňských pracovních táborech není přesně znám. Podle odhadů nejrůznějších organizací pro lidská práva se však jejich počet blíží 200 tisícům. Většina z nich přitom není zadržováno kvůli spáchaným zločinům, ale z politických důvodů. Mezi vězni je tak i mnoho žen a dětí.

Všeobecná amnestie byla v KLDR naposledy vyhlášena v roce 2015 a to u příležitosti 70. výročí osvobození od japonské koloniální nadvlády. Předchozí příležitostí pro vyhlášení amnestie pak bylo 100. výročí narození zesnulého vůdce Kim Ir-sena, které připadalo na rok 2012.

Výročí založení země slaví Severní Korea 9. září. Právě vznik KLDR je vedle narozenin „drahého vůdce“ Kim Čong-una a věčného prezidenta Kim Ir-sena největším severokorejským svátkem.