Napsala to dnes agentura Reuters. Pravidla povolují asistovanou sebevraždu jen v případě osob, které těžce trpí kvůli zdravotním problémům, nehodě nebo handicapu. Navíc musí být vyčerpány všechny další možnosti a jako smrtící látka se smí používat pouze pentobarbital sod­ný.

Dohoda, která byla podepsána v úterý, podle sdružení Exit nedovoluje vydělávat peníze na pomoci lidem zemřít. Za asistovanou sebevraždu je možné účtovat maximálně 500 švýcarských franků (8600 korun).

Při „dvojité sebevraždě“ musí obě strany zvlášť splňovat kritéria. Pomoc zemřít se nesmí poskytovat lidem mladším 25 let, pokud nesnesitelně fyzicky netrpí.

Vláda Curychu, kde každoročně podstoupí asistovanou sebevraždu asi 200 lidí, uvedla, že se rozhodla vytvořit s uskupením Exit pravidla, protože si nemyslí, že by v dohledné době vznikla celostátní legislativa. „Vezmeme-li v úvahu počet asistovaných sebevražd v curyšském kantonu, zájem na jasných a transparentních pravidlech je jasný,“ sdělila vláda ve společném prohlášení se sdružením Exit.

Dignitas, druhá hlavní skupina, která ve Švýcarsku – zejména cizincům – pomáhá s asistovanými sebevraždami, nová pravidla odmítá jako příliš omezující.

Směrnice asistovanou sebevraždu cizinců sice výslovně nezakazuje, ale výrazně ztěžuje.

Asistovaná sebevražda je ve Švýcarsku povolena od 40. let 20. století v případě, že ji neprovádí osoba, která je lékařem a která by na smrti dotyčného měla zvláštní zájem. Eutanazie je legální jen v Nizozemsku, Lucembursku, Belgii a americkém státě Oregon.

Studie z loňského roku ukázala zvyšující se počet lidí požadujících ve Švýcarsku asistovanou sebevraždu, kteří netrpí nemocí v závěrečném stádiu. Tento fakt spolu se vzestupem množství „sebevražedných turistů“ do Švýcarska vyprovokoval vášnivou debatu o této problematice.

Švýcarská vláda v červnu uvedla, že je v otázce rozdělená, ale nevyloučila přísnější regulaci, nebo dokonce úplný zákaz.