Před americkou justicí měl režisér stanout kvůli sexuálnímu deliktu s nezletilou dívkou z roku 1977. Filmař byl zatčen loni v září ve Švýcarsku, kde je nyní v domácím vězení ve své luxusní horské chatě v Gstaadu.

Obrovská úleva

"Pan Polanski se může svobodně pohybovat. Od dnešních 11:30 je volný," citovala ministryni agentura Reuters. "Důvodem tohoto rozhodnutí je fakt, že nebylo možné s jistotou vyloučit chybu v žádosti USA o vydání," Widmerová Schlumpfová. Spojené státy se podle ní nemohou proti švýcarskému rozhodnutí odvolat.

"Je to obrovská satisfakce a velká úleva po bolesti, kterou Roman Polanski a jeho rodina trpěli," reagoval na rozsudek režisérův právník. Widmerová Schlumpfová ale zdůraznila, že rozhodnutí švýcarského soudu se týkalo výhradně žádosti o vydání Polanského do USA. "Nebylo to rozhodnutí, jestli je vinen nebo nevinen," řekla ministryně. Při určení rozsudku soud zvažoval i švýcarské národní zájmy, podotkla také bez bližšího upřesnění.

Připomeňme si…

Polanski byl zatčen na základě amerického zatykače loni v září, když do Švýcarska přijel na filmový festival. V říjnu dostala Ženeva oficiální žádost Washingtonu o jeho vydání. Šestasedmdesátiletý filmař polského původu je v USA viněn z toho, že před 33 lety měl při natáčení v USA sex s třináctiletou dívkou. K činu, který je v USA považován za znásilnění, se přiznal po dohodě se soudem, že dostane jen tříměsíční trest vězení. V roce 1978 však z USA uprchl. Zdůvodnil to tím, že již zesnulý soudce Lawrence Rittenband prý chtěl porušit smlouvu o formě trestu.

Justice USA trvá na ukončení procesu u amerického soudu za osobní přítomnosti Polanského. Ten kvůli případu do Spojených států nejezdí, v roce 2003 si tak například nemohl osobně převzít Oscara za film Pianista. Polanski se s rodinou zneužité finančně vyrovnal. Žena sama také v minulosti několikrát neúspěšně požádala americkou justici, aby od pronásledování Polanského upustila.