Oričovo zadržení, které se odehrálo na francouzsko-švýcarské hranici, oznámil srebrenický starosta Ćamil Duraković. Ten uvedl, že v té době byl s Oričem na cestě do Ženevy, kde se oba měli zúčastnit vzpomínkových akcí na 20. výročí srebrenického masakru 8000 bosňáckých mužů. Švýcarské úřady záležitost nekomentovaly.
Srbsko vydalo na Oriče zatykač kvůli vraždám devíti srbských civilistů v roce 1992 ve vesnici Zalazje, která je nedaleko Srebrenice. Obranou města měl tehdy Orić na starosti.

Orić, někdejší velitel armády Bosny a Hercegoviny v oblasti Srebrenice, byl nejprve v roce 2006 za nepřímý podíl na zavraždění a mučení zajatých Srbů během války v letech 1992 a 1993 odsouzen ke dvěma letům vězení, v odvolacím řízení v roce 2008 byl však soudem všech obvinění zproštěn. Odvolací soud v odůvodnění rozsudku uvedl, že jednotliví pachatelé zločinů nebyli dostatečně identifikováni, a není proto jasné, zda se skutečně jednalo o Oričovy podřízené. Osvobozující verdikt tehdy rozhněval Srbsko a bosenské Srby.