Nový předpis obyvatelé schválili dvoutřetinovou většinou navzdory nesouhlasu místní vlády. Do referenda se však zapojilo jen 36 procent voličů, i tak ale musí úřady nařízení uvést v platnost. Podobný předpis zavedl před dvěma lety také italsky mluvící kanton Ticino na jihu Švýcarska.

„Každá osoba, kterou nebude možné kvůli zahalení obličeje ve veřejném prostoru poznat a ohrozí tím veřejnou bezpečnost nebo společenský či náboženský pořádek, bude pokutována,“ píše se v novém zákonu. Nařízení je namířené především na burky a nikáby, které nosí některé muslimské ženy.

Celonárodní referendum

Švýcarský federální kabinet původně chtěl nechat rozhodnutí o zavedení legislativy proti zahalování obličeje na jednotlivých kantonech. Příští rok však pravděpodobně vypíše celonárodní referendum, za které dlouhodobě bojuje populistická Švýcarská lidová strana, která loni posbírala potřebných sto tisíc podpisů na jeho vyhlášení.

Otázka, zda by ženám mělo být povoleno nosit takové oděvy na veřejnosti, vyvolala v celé Evropě ohromnou debatu, přičemž země, včetně Rakouska, Francie a Dánska, již tyto oděvy zakázaly. Kritici takových oděvů tvrdí, že jsou symbolem útlaku žen, ale někteří muslimové zákaz považují za útok na své náboženství.

Některé evropské země se neshody ohledně zahalování rozhodly vyřešit pomocí kompromisu a zavedly pouze jeho částečný zákaz. Například v Norsku jsou závoje zakázány na školách a univerzitách a v Německu úplné zakrytí tváře zapovídá pouze Bavorsko, ve zbývajících spolkových zemích ho pak ženy nesmí mít pouze při řízení.