Aféra se týká CD disků, které Německo koupilo v roce 2010 od utajeného zdroje. Na discích byly údaje k asi 1500 účtům převážně německých klientů ve švýcarských bankách. Německé úřady je koupily kvůli odhalování daňových úniků.

Credit Suisse.
V Německu zatkli švýcarského špióna. Mohl sledovat daňové vyšetřovatele

Už v roce 2010 vyvolal nákup tajných dat neshody mezi oběma zeměmi, s kritikou se setkala i v Německu, kdy měli poslanci Bundestagu výhrady k nespecifikované, ale vysoké částce, kterou Německo za CD zaplatilo. Finanční úřady se tehdy hájily tím, že částka několika milionů eur je neskonale menší, než nezaplacené daně. Poté, co vyšel nákup dat najevo, přihlásily se finančním úřadům tisíce hříšníků, kteří v přepočtu doplatili daně ve výši několika set milionů korun.

Ilustrační foto.
V Miláně si lupiči vykopali do banky tunel, odnesli peníze

Deník Süddeutsche Zeizung uvedl, že Daniel M. je pravděpodobně dvojitým agentem, který pracoval na obě strany, tedy jak pro SRN, tak pro Švýcarsko. Norbert Walter-Borjans , ministr financí spolkové země Porýní-Vestfálska, uvedl, že skandál se rozrostl do nových dimenzí. Je těžké uvěřit, že se nejedná o špionážní thriller, ale že se něco takového stalo doslova na našem prahu." Tato spolková země totiž sama před lety zakoupila 11 CD s bankovními daty ze Švýcarska a také z Lichtenštejnska. Podle některých informací na nich měly být údaje o 120 tisících občanech Porýní-Vestfálska a jejich účtech ve Švýcarsku a Lichtenštejnsku.