„Nemyslel jsem si, že se na některou dostanu. Když jsem se dostal na všech osm, bylo to požehnání a prokletí zároveň, protože jsem si musel vybrat. Byl jsem nadšený a přitom jsem se bál," popsal své pocity Rojas.

Nejprve přišel v únoru telefonát z Yaleovy univerzity. Během několika týdnů pak následovaly telefonáty, e-maily a dopisy z Brownovy univerzity, Columbijské univerzity, Cornellovy univerity, Harvardovy univerzity, Pensylvánské univerzity, Princetonské univerzity a Dartmouthské koleje.

Rojas byl kromě zmíněných vzdělávacích zařízení, která jsou známá pod souhrnným označením Ivy League (Břečťanová liga), přijat také na Stanfordovu univerzitu a další dvě školy v blízkosti bydliště – Kalifornskou univerzitu a Kalifornskou státní univerzitu.

Rodiče

Fernando Rojas je jedním ze čtyř dětí 59letého Raula Rojase a 56leté Marii Rojasové, kteří se přistěhovali do kalifornského města Fullertonu z mexického Jaliska počátkem 80. let. Maria je švadlena a Raul strojník.

Fernando Rojas při úvahách o budoucím studiu usoudil, že když si podá přihlášku na všech osm elitních škol, je šance, že by se na jednu mohl dostat.

Podle učitelů je to houževnatý, iniciativní, soutěživý student. „Jeho největší motivací je ukázat rodičům, že jejich tvrdá práce se vyplatila," říká jeden z vyučujících Sal Tinajero.

Konečné rozhodnutí

Po návštěvě několika univerzitních areálů se Rojas nakonec rozhodl pro Yale. Roční školné tam činí 64.000 dolarů (1,6 milionu Kč), včetně koleje, většinu ale pokryje stipendium a federální grant, student sám zaplatí 6000 dolarů (zhruba 150.000 Kč).

„Moc se mi líbil Princeton. Byl to krásný kampus, ale prostředí tam bylo stresující. Stanford byl zase příliš velký," uvedl Rojas.

Fernandova matka řekla, že si zprvu neuvědomovala, čeho její syn dosáhl. Ale když jim domů začali volat novináři, pochopila to.

Rojas připisuje své akademické úspěchy tvrdé práci a vedení svých starších sourozenců. „Šel jsem na střední školu a přesně jsem věděl, co se ode mne čeká," prohlásil.

Na univerzitě by se zřejmě rád zaměřil na latinskoamerická studia, pro budoucí kariéru by se mu líbilo povolání právníka nebo zaměstnání v mezinárodních vztazích.