Osmačtyřicetiletá Berrin T. a její devětatřicetiletý partner Christian L. byli hlavními podezřelími v případu sítě pedofilů, která operovala z německého města Staufen nedaleko Freiburgu. Dvojice se před soudem přiznala nejen k tomu, že svého syna prodávali na internetu, ale i k jeho týrání a zneužívání.

Soud s pěti zadrženými nizozemskými výtržníky, kteří napadli číšníka v centru Prahy.
Vyšší trest kvůli lékařskému posudku. Nizozemci se pokusili číšníka zabít

Vyšetřovatelé podle DW pár obvinili z více než šedesáti zločinů, včetně nucení k prostituci, slovního napadání, extrémného ponižování, fyzického násilí, omezování osobní svobody a znásilnění. Pár měl podle obžaloby prostřednictvím takzvaného darknetu po dobu více než dvou let vyhledávat pedofily z Německa i zahraničí, kterým následně za částky v tisících eur (desítek až stovek tisíc korun) umožnil znásilňovat devítiletého chlapce.

Policie síť pedofilů odhalila v září loňského roku na základě anonymního udání. Následně zadržela osm osob včetně Berrin T. a jejího partnera, který již byl v minulosti trestán za zneužívání dětí. Tři němci, švýcar a španěl byli již dříve odsouzeni k odnětí svobody v délce mezi osmi a deseti lety.

Paul Manafort.
Rick Gates: Podvody řídil Manafort, tajili jsme příjmy i zahraniční konta

Obžaloba původně požadovala pro matku čtrnáct a půl roku pobytu za mřížemi, pro muže pak o jeden rok méně. Rozsudek však Berrin T. poslal do vězení pouze na dvanáct a půl roku a Christian L. si odsedí dvanáct let, po jejichž uplynutí bude umístěn do zabezepečovací detence.

Úřady pochybily

„Selhání systému, která dovolila zneužívání dítěte po tak dlouhou dobu, musí být důsledně prošetřeno,“ řekl podle DW představitel nezávislé komise pro řešení zneužívání dětí Wilhelm Rörig.

Případ doslova šokoval vyšetřovatele i německou veřejnost. Objevily se otázky, proč nedokázaly německé úřady dítě ochránit. Vyšetřování odhalilo sérii pochybení úředníků odboru péče o mládež i rodinného soudu, které umožnily soužití dítěte s odsouzeným pedofilem Christianem L.

Úřad matce syna odebral v červnu 2017, když zjistil, že ve stejné domácnosti žije Christian L., který má soudní zákaz styku s dětmi. Následný soud však matka vyhrála a chlapec se tak vrátil zpátky do traumatizujícího prostředí. Rodinný soud se podle DW neobtěžoval s výslechem nezletilého chlapce a nevzal v úvahu ani fakt, že Christian L. bude i nadále žít ve stejné domácnosti.

Andrej Babiš
Kauza H-System: Babiš je skeptický k možnému odškodnění klientů

Na možné zneužívání dokonce upozornila i škola, kterou chlapec navštěvoval. Úřady však obvinění považovaly za příliš neurčitá a nepodnikly ve věci žádné kroky. 

Organizátorkou byla matka

Christian L. ve svém přiznání uvedl, že „hnacím motorem“ zločinů byla matka dítěte. Ta vypovídala pouze během uzavřeného soudního líčení. Podle agentury DPA však nijak neobjasnila motivy svého jednání. Expert z oboru psychiatrie Hartmut Pleines před soudem uvedl, že žena nemá dostatečně rozvinutou schopnost soucitu a dodal, že je nepravděpodobné, aby ji k činu donutil její partner, jak sama tvrdila.

K nabízení dítěte pedofilům dvojice využívala takzvaný darknet, tedy skrytou část internetu přístupnou pouze pomocí specializovaného softwaru. Darknet je nejčastěji zmiňován v souvislosti s ilegálním obchodem, ale bývá využíván i k jiným účelům. Jeho prostřednictvím například získává citlivé informace nezávislá zpravodajská organizace WikiLeaks Juliana Assange.

Lobbista Marek Dalík
Lobbista Dalík dál zůstává ve vězení. Jeho stížnost zamítl i Ústavní soud