Letos prý každodenně žádá o pas v průměru 5000 lidí, což je pětinásobek ve srovnání s loňskem. Úřady v Sýrii i v cizině prý od začátku roku vydaly 829.000 pasů, což odpovídá 3000 dokladům za den. Damašek v dubnu zjednodušil předpisy pro vydávání pasů v cizině. Lidem odpadla povinnost získat povolení také bezpečnostních služeb. V Sýrii žadatel za pas platí 17 dolarů, mimo ni ale 400 dolarů.

Syrský list se opírá o údaje ministerstva pro migraci a kromě jiného tvrdí, že se mezi lidmi objevují falešné syrské pasy, protože mnoho uprchlíků mířících do Evropy ví, že politický azyl dostávají přednostně Syřané. „Falešný syrský pas stojí mezi pěti a šesti tisíc dolary," sdělil zdroj listu.

Syrská válka si od roku 2011 vyžádala životy 250.000 lidí. Politickému řešení kromě jiného brání názory na budoucnost prezidenta Bašára Asada. V Damašku se dnes prezident sešel s ministrem zahraničí Ománu Júsufem bin Alavím, který řekl, že Omán udělá pro nalezení řešení krize vše, co je v jeho silách.

Asad prohlásil, že politickému řešení by pomohla porážka teroristů, jak Damašek od počátku označuje všechny oponenty režimu.

Mluvčí německého ministerstva zahraničí Martin Schäfer dnes prohlásil, že německá vláda si neumí představit, že by si Asad v přechodné vládě udržel plnohodnotné výkonné pravomoci. „V té oblasti působí mnoho států včetně Turecka, Saúdské Arábie a dalších zemí Perského zálivu, pro něž je nemyslitelné, a pro nás také, že by Asad mohl být součástí přechodné vlády a udržet si všechny pravomoci," řekl Schäfer. Asad je podle jeho slov odpovědný za „zločiny a barbarské vedení války" v minulých čtyřech a půl letech. „Nevíme, kdo bude u moci po něm," dodal mluvčí.