Prezident Bašár Asad v rozhovoru pro francouzská média prohlásil, že je rozhodnut osvobodit od teroristů "každý centimetr čtvereční území" Sýrie. "Jsme oprávněni osvobodit jakékoli území, které kontrolují teroristé, ať už si říkají jakkoli. Ať se nazývají Islámský stát, An-Nusra (odnož Al-Káidy), ať říkají, že jsou umírnění, že jsou Bílé přilby (civilní záchranáři), nejde tu o jména," řekl.

Asadova vláda od počátku řadí k teroristům všechny oponenty, i ty, které některé západní a arabské země označují za umírněné a poskytují jim podporu.

Čtěte také: Evropa podle Asada musí přestat podporovat teroristy

Prezident v interview také prohlásil, že od dobytí Halabu (Aleppa) je jeho vláda na cestě k vítězství. Velkoměsto bylo dobyto v prosinci po měsících obléhání a leteckých úderů. Smrtící bombardování východní části města ovládané povstalci bylo podle něj ospravedlněné. V opačném případě by totiž civilisté byli ponecháni napospas "teroristům", dodal.

Rebelové získali kontrolu nad východem Halabu již v roce 2012. Asadova vojenská kampaň ve městě, která vedla k tomu, že o střechu nad hlavou přišly desítky tisíc civilistů, mohla být porušením válečného práva, uvedla OSN.

Čtěte také: Aktivisté se kvůli Sýrii připoutali k ruské ambasádě v Praze

Obvinění týkající se válečných zločinů, které jsou režimu připisovány a k nimž patří mučení vězňů, shazování barelových bomb na civilisty a bombardování nemocnic, Asad vyvracel. "Kdybychom takové věci dělali, neměli bychom podporu, já bych nebyl prezidentem, nebyla by už ani vláda. Dokázali jsme odolávat po celou válku, protože jsme měli lidovou podporu. Tu nemůžete mít, jestliže zabíjíte občany. Takže je to celé zkazka," řekl.

Obvinil dále "teroristy, že okupují" hlavní zdroj vody pro Damašek, a řekl, že armáda musí tuto oblast vybojovat zpět.

Ačkoli v Sýrii od 30. prosince platí příměří, z okolí Damašku jsou hlášeny boje. Jde právě o oblast vodního zdroje pro hlavní město.

Čtěte také: Turecko a Rusko se dohodly na příměří v Sýrii

Strategické údolí Barada se snaží dobýt syrští vojáci za podpory spojenců z radikálního libanonského šíitského hnutí Hizballáh. Ozbrojenci, kteří v oblasti působí, nejsou podle Asada zahrnuti do příměří. Moskva již na konci prosince uvedla, že klid zbraní nezahrnuje skupiny jako je Islámský stát či Fronta dobytí Sýrie (bývalá An-Nusra) a jejich spojence.