Vláda USA se domnívá, žemá další důkazy o někdejšímtajném budování jaderného reaktoru v Sýrii.Dokumenty byzároveň usvědčovaly Severní Koreu, že se na vzniku syrského reaktoru podílela.Reaktor byl vloni na podzim bombardovánizraelskými letouny.

Letecký videosnímektovárny před náletem a po něm poskytla USA izraelská rozvědka.

Ze záznamu, na němž je zřejmánápadná podoba mezi syrským zařízením areaktorem v Severní Koreji,vyplývá, že Pchjongjang mohlpomáhatDamaškujejich reaktorvybudovat. Americké dokumenty takéhovoří onezákonném zásobování Blízkého východu a Asie informacemi o atomových technologiích.

„Již dlouhou dobu máme vážné obavy ovývoji nukleárních zbraní v Severní Korejia jejích narůstajících aktivitách. Tajná spolupráce Severní Koreje a Sýrie je jejich nebezpečnou manifestací,“ uvedla v oficiálním prohlášení tisková mluvčí Bílého domu Dana Perinová.

Atomové pracoviště skrývané syrskou vládou dělilo od dokončení jen pár týdnů. Místoneškodnéenergie se Sýrie chystala vyrábět jaderný materiál.

„Do šestého září 2007 syrský režim budoval v oblasti východní pouště tajný atomový reaktor schopný produkce plutonia,“ prohlásila Perinová.

Potvrdí-li se domněnky Washingtonu, Sýrie bude obviněna z porušení mezinárodních dohod. Vybombardovaný reaktor totiž nenahlásila Mezinárodní agentuře pro atomovou energii, která přísně dohlíží na mírové využití atomové energie.

Vláda v Damašku však jakoukouli spojitost Pchjongjangu s reaktorem a jeho existenci vůbec popírá.