Opoziční aktivisté kromě toho hlásí vlnu zatýkání odpůrců režimu v kolébce syrského povstání Dará. Francie se svými partnery nadále zvažuje zřízení bezletové zóny nad Sýrií, řekl podle agentury AFP francouzský činitel. To by ale vyžadovalo mandát OSN, což je podle něj v současné době takřka nemožné, řekl novinářům ve Washingtonu.

„Pracujeme, ale nejen my, nýbrž řada zemí pracuje na této otázce bezletové zóny, v daném okamžiku je ale velmi obtížné ji vyhlásit," citovala AFP francouzského představitele.

„Jednáme se všemi svými partnery, s Turky, Američany, Brity a dalšími, v daném momentu ale nemáme k tomu dostatek politického elánu," řekl. Poukázal zároveň na fakt, že nezbytné posvěcení takového kroku Radou bezpečnosti OSN je téměř vyloučeno vzhledem k odporu Ruska a Číny.

Po vyhlášení bezletové zóny nad Sýrií volá syrská opozice, která čelí zbrojní převaze vládních sil, především pak jejich vzdušným útokům.

Armáda dnes ráno zasypala dělostřeleckou palbou několik čtvrtí ve městě Halab, především pak v jižní části této hospodářské metropole na severu Sýrie, informoval zpravodaj AFP. Podle dostupných zpráv zahynulo v Halabu nejméně 11 vládních vojáků. Boje jsou hlášeny i z dalších syrských měst.

Rebelové při útoku na vojenskou základnu v Ataribu nedaleko Halabu sestřelili vojenskou stíhačku. Letoun se jim podařilo zneškodnit v době, kdy přelétal nad oblastí povstaleckého ú­toku.

Opozice také hlásí těžké boje v blízkosti rušného hraničního přechodu Nasíb s Jordánskem. V místě je dálnice spojující Damašek s Ammánem.

Aktivisté předávající zprávy exilové Syrské organizaci pro lidská práva (OSDH) informovali kromě toho o vlně zatýkání a domovních razií vládních vojáků ve městě Hará v provincii Dará.

Podle jejich bilance si násilí v pátek vyžádalo v Sýrii celkem 142 mrtvých – 88 civilistů, 32 vojáků a 22 povstalců.