Po intenzivním vzdušném i dělostřeleckém bombardování dokázala syrská armáda v sobotu izolovat město Dúmá a rozdělila oblast na tři části. Vládní síly rovněž dobyli a obsadili město Misrába. Podle syrské státní televize „armáda zintenzivňuje své operace na několika frontách“. Činí tak navzdory rezoluci Rady bezpečnosti OSN požadující třicetidenní příměří.

Syrská vládní vojska zintenzivnila bombardování východní Ghúty před více než dvěma týdny a následně zahájila také pozemní operaci. Cílem je dobýt poslední povstaleckou enklávu v okolí Damašku, kterou ovládají radikální skupiny, z nichž většina je napojena na teroristickou síť Al-Káida.

Vojáci v syrském městě Rakká
Příměří v Sýrii? Rada bezpečnosti OSN schválila rezoluci. Válčí se ale dál

Největší povstaleckou sílu ve východní Ghútě představuje milice Džaíš al-Islám (Armáda islámu), jež vznikla v září 2013 spojením přibližně padesátky menších povstaleckých skupin. Podporována je Saúdskou Arábií a hlásí se k ultrakonzervativní saláfistické verzi islámu. Druhou nejsilnější silou pak je Fajlak al-Rahman, který ovládá část damašského předměstí Džobar a nejvíce ostřelované vesnice východní Ghúty.

Před válkou byla východní Ghúta zemědělskou oblastí, jež na syrské trhy dodávala většinu ovoce a zeleniny. V současnosti trpí většina z přibližně 400 tisíc obyvatel enklávy hladem a potřebuje lékařskou pomoc. Humanitární organizace se sice snaží dopravit do oblasti potravinovou pomoc, situaci jim ale výrazně komplikují prudké boje.

Francouzský ministr hospodářství Emmanuel Macron si přeje dvourychlostní Evropskou unii, s „avantgardní" a těsněji propojenou eurozónou.
Budu bombardovat Sýrii, pokud se potvrdí chemický útok, varuje Macron