Allúš vedl opoziční vyjednávací komisi (HNC) na předchozích mírových rozhovorech v Ženevě, které organizovala OSN. Loni v květnu se funkce vzdal kvůli nezdaru ženevských rozhovorů. Dnes Allúš řekl, že je třeba, aby se jednání v Astaně zúčastnily opoziční skupiny, protože je nutné "neutralizovat zločinnou roli" Íránu v syrském konfliktu. Podle Allúše je třeba zadržet íránské milice, které jsou do bojů zapojeny.

"Pojedou tam všechny povstalecké skupiny, všechny s tím souhlasily. Cílem astanských jednání je ukončit krveprolévání, jehož se dopouští syrský režim a jeho spojenci. Chceme s jejich zločiny skoncovat," sdělil podle médií Allúš.

Přečtěte si: Pochod na podporu Sýrie dorazil do Prahy, prošel kolem ambasády

Írán je stejně jako Rusko hlavním spojencem vlády v Damašku. Na její straně bojuje také libanonský Hizballáh, který je podporován Teheránem.

Právní poradce povstaleckých skupin Usáma abú Zajd řekl, že se povstalci rozhodli pro účast na jednáních navzdory "mnoha případům porušování příměří u Damašku", protože hlavním tématem bude posílení příměří. "Proto bude povstalecká delegace čistě vojenská. Právní a politická skupina ji podpoří," sdělil abú Zajd.

Podle zástupce Syrské svobodné armády (FSA), jehož bez uvedení jména citovala agentura Reuters, chtějí skupiny jednat nejprve o příměří a o jeho porušování ze strany syrské vlády. Zacharíja Malahifdží z opoziční skupiny Fastakim řekl, že většina povstaleckých skupin se rozhodla rozhovorů se zúčastnit. "Bude se jednat o příměří, o humanitárních otázkách, o distribuci pomoci, o propuštění vězňů," řekl.

HNC, která zastupovala opozici na předchozích rozhovorech organizovaných OSN, už o víkendu oznámila, že rozhovory v Astaně podporuje. Považuje je za předběžný krok před obnovou politických rozhovorů, které se mají konat v únoru v Ženevě a jejichž organizátorem je OSN.

Syrský prezident Bašár Asad minulý týden řekl, že si od astanských rozhovorů slibuje mnoho. Prohlásil také, že je ochoten jednat s kýmkoli.

Nenechte si ujít: Sníh dál komplikuje dopravu v Česku. Několik silnic je neprůjezdných