Spojené státy a Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) uvedly, že informaci o údajném prvním nasazení chemické zbraně ve dvouletém syrském konfliktu pečlivě prověřují. Nemají prý ale zatím žádné důkazy ani nezávislé potvrzení o tom, že někdo v Sýrii chemickou zbraň použil.

„Nemáme žádný důkaz, že by odpůrci režimu v Sýrii použili chemické zbraně," řekl mluvčí Bílého domu Jay Carney. Pokud jde o režim v Damašku, který ztratil veškerou důvěryhodnost, jsou podle Carneye USA hluboce skeptické. „Chceme proto také (syrský) režim varovat, aby si taková obvinění nevzal za záminku… pro vlastní nasazení chemických zbraní," řekl Carney a připomněl jasné varování prezidenta Baracka Obamy na adresu Damašku, že takový útok je zcela neakceptovatelný a měl by důsledky.

Londýn v reakci na zprávu o údajném chemickém útoku upozornil, že v případě potvrzení její pravdivosti musí svět reagovat a změnit svůj dosavadní přístup k Sýrii. Rusko přijalo verzi Damašku a připsalo útok s použitím chemické munice rebelům. Zbraně hromadného ničení v rukou povstalců představují krajně znepokojivý a nebezpečný vývoj v syrské krizi, uvedlo v prohlášení ruské ministerstvo zahraničí.

Raketa s chemickou hlavicí

Terčem dosud nepotvrzeného chemického útoku se stalo město Chán al-Asal v provincii Halab. Podle vládní agentury SANA citující ministra informací Umrána Zuhbího tam opozice použila raketu s chemickou hlavicí. Zabito prý bylo 25 lidí a 86 zraněno. Opoziční Syrská svobodná armáda (FSA) naopak tvrdí, že útok provedla armáda raketou dlouhého doletu, která nesla chemickou látku. Zabito prý bylo 16 vojáků, deset lidí zemřelo po převozu do nemocnice.

Podle svědků citovaných agenturou Reuters se oběti udusily a na místě byl cítit chlor. Většina Chán al-Asalu je v rukou povstalců po nedávných bojích, při nichž armáda už údajně použila látku označovanou za „jedovatý plyn". Mezi civilisty se pak objevily případy otravy.

Syrský arzenál chemických zbraní vyvolává znepokojení po celou dobu dvouletého konfliktu. Západní státy i Rusko ale dosud tvrdily, že všechny sklady těchto zbraní má pod kontrolou vláda v Damašku. Izrael se dal slyšet, že se vloží do konfliktu v Sýrii, pokud Damašek chemické zbraně použije.

Sýrie nepatří mezi signatáře Úmluvy o zákazu vývoje, výroby, skladování a použití chemických zbraní, jejíž dodržování kontroluje OPCW. Nevztahuje se na ni tedy žádný mezinárodní závazek deklarovat své chemické zbraně, vzdát se jich nebo umožnit inspektorům jejich kontrolu.