"Nálety zasáhly dvě vesnice na jihu provincie Aleppo a zabily 15 civilistů," uvedl pro agenturu AFP Rami Abdel-Rahman, šéf Syrské obzervatoře pro lidská práva. V sousední provincii Idlib zabily vládní letecké údery pět civilistů ve městě Saraqeb, prohlásila obzervatoř.

Celou tuto širokou oblast ovládá organizace Hayat Tahrir al-Sham, která představuje syrskou odnož militantní islámské organizace Al-Káida.

Syrské vládní jednotky zahájily koncem loňského prosince v daném regionu rozsáhlou ofenzívu, jejímž cílem bylo znovu dobýt obsazené části Idlibu a zajistit klíčovou silnici spojující Allepo s Damaškem. Ofenzíva byla v mnohém úspěšná, vládním silám se například podařilo obsadit vojenské letiště Abu Dhuhur i desítky nedalekých vesnic.

Syrský konflikt se od svého vypuknutí v roce 2011 změnil z původně protestního hnutí v surovou totální válku, která si už vyžádala 340 tisíc životů. Ve snaze ukončit boje se státy podporující jednotlivé bojující strany, tedy Rusko, Turecko a Írán, loni domluvily na vyhlášení čtyř "deeskalačních zón", v nichž mají být okamžitě „ukončeny boje“ a „nastoleny podmínky pro dobrovolný návrat uprchlíků“.

Část jedné této zóny tvoří právě Idlib, dalšími jsou oblasti na jihu Sýrie, v centrální provincii Homs a v takzvané Východní Ghoutě na okraji Damašku. Právě ta se však stala ve čtvrtek cílem dělostřelecké palby, při níž zahynuly tři děti, uvedla Obzervatoř pro lidská práva. Syrští povastalci pak při odvetném raketovém útoku zasáhli Damašek a zabili tři lidi, konstatovala syrská tisková agentura SANA

V Ghoutě, kterou vládní jednotky obléhají od roku 2013, žije asi 400 tisíc lidí, kteří čelí humanitární katastrofě.