Rusko dnes klid zbraní prodloužilo o dalších 24 hodin, do sobotních 18:00 SELČ.

Televizní stanice Majádín vysílala přímý přenos z klíčové silnice Castello. Na záběrech byly vidět buldozery, které komunikaci zpřístupnily, a následně autobusy a sanitky připravené pro evakuované.

Cílem příměří je umožnit evakuaci civilistů a bojovníků, včetně těch zraněných. Rebelové nabídku odmítli.

Podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova hrozí, že radikály z někdejší fonty An-Nusra se může Západ pokusit využít k sesazení syrského prezidenta Bašára Asada.

Ruský generál Sergej Rudskoj oznámil, že humanitární pauza potrvá také v sobotu, a to do 19:00 místního času (18:00 SELČ). Příměří začalo ve čtvrtek, mělo trvat 11 hodin, ale ruský prezident Vladimir Putin je prodloužil o 24 hodin. Dnešní prodloužení je už druhé. Lavrov dnes podle AP řekl, že Rusko chce s dočasným pozastavením bombardování města pokračovat, pokud se útoků zdrží i povstalci.

Evakuace nemocných a zraněných

OSN uvedla, že čtyřdenní pauzy v bojích chce využít k evakuaci stovek nemocných a zraněných. Zároveň by ráda doručila do obléhané oblasti jídlo a léky, řekl Jens Laerke z Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA).

Syrský zástupce při OSN v Ženevě Husám Alá agentuře Reuters řekl, že vláda v Damašku dala OSN povolení ke zdravotním evakuacím již před dvěma dny. Kabinet v této souvislosti připravil v oblasti autobusy a sanitky, nicméně evakuace se neuskutečňují, protože "teroristé" humanitární koridory ostřelují, dodal Alá. Syrská vláda označuje za teroristy všechny, kteří bojují proti prezidentu Asadovi.

Boje o Halab byly obnoveny v září po přerušení předchozího příměří a podle ochránců lidských práv si vyžádaly stovky mrtvých. Dohodě o ukončení bojů brání kromě jiného neshody mezi Ruskem a USA, které podporují opačné strany konfliktu a neshodují se v otázce oprávněné opozice a teroristů.

Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn dnes označil obléhání a bombardování východního Halabu za "zločiny historických rozměrů" hraničící s válčenými zločiny. I když Rusko nejmenoval, z jeho slov vyplývá, komu odpovědnost přisuzuje, napsala agentura Reuters. "Ozbrojené opoziční skupiny pokračují v ostřelování civilních čtvrtí v západním Halabu, ale nejvíce civilistů umírá při nerozlišujících leteckých útocích na východní část města prováděných syrskou armádou a jejími spojenci," řekl Raad. Vyzval vlivné státy, aby překonaly vzájemné rozpory a předaly případ Mezinárodnímu trestnímu soudu.

Rada OSN pro lidská práva pak odhlasovala rezoluci požadující vyšetření případů porušení lidských práv v Halabu. Text prošel v poměru 24:7 hlasům, přičemž 16 zemí se zdrželo. Proti textu spolu s Ruskem hlasovala Čína, Kuba, Venezuela, Alžírsko, Burundi a Bolívie.