Podle ruského generála Sergeje Rudského syrská armáda kontroluje už 93 procent území města a v posledních bojích obsadila 52 bloků domů. Svoje pozice dobrovolně opustilo zhruba 1100 povstalců, z nichž více než 950 bylo amnestováno a zbytek je vyšetřován. Ve dvou desítkách dobytých úseků operují ruští ženisté, kteří za posledních 24 hodin odminovali 21 objektů, včetně dvou škol, rozvodny, komplexu čistíren odpadních vod a dvou mešit, citovala Rudského agentura TASS.

Podle dnešní zprávy SOHR ve čtvrtek večer útoky zastavilo jen syrské letectvo, avšak dělostřelecké jednotky pokračují v palbě. Prudké útoky jsou hlášeny zejména z klíčové čtvrti Bustán al-Kasr, která leží jihozápadně od Starého Města. "Dělostřelectvo útočí na několik obklíčených čtvrtí a jsou hlášeny prudké boje mezi povstalci a vojáky, zejména ve čtvrti Bustán al-Kasr," sdělil Ramí Abdar Rahmán ze SOHR.

Lavrov ve čtvrtek řekl, že "bojové operace syrské armády ve východním Halabu byly přerušeny kvůli rozsáhlé operaci, při níž jsou evakuováni civilisté". Dnes k tomu dodal: "Nikdy jsem neřekl, že vojenské operace budou zcela zastaveny. Řekl jsem pouze, že byly pozastaveny na určenou dobu, aby poskytly civilistům možnost odejít. Po těchto humanitárních přestávkách budou pokračovat, dokud východní Halab nebude osvobozen od radikálů. Všichni to tak pochopili, naši američtí partneři to pochopili."

Několik set mužů je nezvěstných

Podle ruských sdělovacích prostředků z východního Halabu odešlo v minulých 24 hodinách téměř 11.000 lidí, mezi nimi přes 4000 dětí. Asi 30 obránců východních čtvrtí složilo zbraně a vzdalo se syrským vojákům v západní části města. OSN dnes vznesla obavy o osud několika set mužů, kteří jsou nezvěstní od té doby, co z východní části města přešli na území kontrolovaném vládou. Světová organizace zároveň oznámila, že má informace, že ozbrojené skupiny ve východním Halabu brání civilistům opustit tuto část města.

Lavrov řekl, že je naděje, že se v sobotu Rusové s Američany dohodnou na stažení bojovníků z východního Halalbu. V sobotu o tom mají jednat vojenští odborníci obou zemí. "Pokud američtí experti znovu nezmění názor a nepřijdou s něčím novým, existuje šance dohodnout se o východním Halabu a o stažení bojovníků," řekl Lavrov. Prohlásil rovněž, že spolupráce s Tureckem v otázce Sýrie bude účinnější než s USA.

Syrská armáda se spojeneckými bojovníky z Íránu a libanonského Hizballáhu v polovině listopadu zahájila ofenzivu proti povstalecké části města. Podle SOHR už tyto jednotky vybojovaly 85 procent původně povstaleckých čtvrtí. Syrské opoziční síly měly východní Halab pod kontrolou od roku 2012. Nyní jsou bojovníci soustředěni v jihovýchodní části města a spolu s nimi je tam několik tisíc civilistů, uvedla agentura AFP.