De Mistura má dnes ve 22:00 SELČ prostřednictvím videokonference o výsledku jednání informovat Radu bezpečnosti OSN. Očekává se, že ještě předtím bude hovořit s americkým ministrem zahraničí Johnem Kerrym a jeho ruským protějškem Sergejem Lavrovem. De Misturův mluvčí na dotaz o zahájení příštího kola řekl, že informace o 10. květnu je spekulací, protože termín zatím nebyl stanoven. Podle nejmenovaného diplomata zmocněnec uvažuje o 14. či 15. květnu.

V Ženevě, kde se jedná, se podle opozice zatím nepodařilo dosáhnout pokroku, protože třetí kolo poznamenaly obnovené boje, jež ohrožují příměří. Syrská vládní delegace s de Misturou jednala ještě v úterý a rozhovory označila za užitečné. Opozice se z tohoto kola rozhovorů na jeho konci stáhla kvůli bojům, které syrská armáda obnovila zejména v provincii Halab.

George Sabra z opoziční vyjednávací komise (HNC) dnes řekl, že o tom, kdy budou rozhovory pokračovat, rozhodne OSN. Jeho skupina se jich prý zúčastní, až budou splněny její požadavky.

Později šéf HNC Rijád Hidžáb, bývalý syrský premiér, vyzval k mimořádnému setkání skupiny zemí, které patří mezi takzvané Přátele Sýrie. Diskutovat by se mělo o zhoršujícím se násilí a o špatné humanitární situaci v Sýrii. Setkání skupiny, která nezahrnuje Rusko, by mělo vést k „ukončení nepřátelských kroků vůči syrskému lidu a k tlaku na režim a jeho spojence, aby se řídili mezinárodními rezolucemi a ukončili násilnosti páchané vůči Syřanům," dodal Hidžáb v prohlášení.

„Jsme pro to, aby rozhovory nebyly přerušeny, strany si možná potřebují oddechnout a promyslet určité výsledky. Čím dříve se znovu začne, tím lépe. Rozhovory pravděpodobně znovu začnou 10. května," sdělil Bogdanov.

Přechodná vláda

Cílem rozhovorů je dohodnout se na přechodné vládě, která připraví novou ústavu a volby. Velkou překážkou jsou spory o zapojení prezidenta Bašára Asada do přechodného období. Opozice s ním nepočítá, vládní delegace ale trvá na tom, že toto téma není předmětem rozhovorů, protože o prezidentovi se může rozhodnout jedině ve volbách.

Rusko v úterý večer vyzvalo Radu bezpečnosti OSN, aby označila některé skupiny účastnící se ženevských rozhovorů za teroristické. Ruský velvyslanec při OSN Vitalij Čurkin v prohlášení sdělil, že k teroristickým organizacím by měly být přiřazeny Ahrár aš-Šám a Džajš Islám. První z nich patří k nejsilnějším radikálním skupinám, avšak je také součástí takzvané rijádské opoziční skupiny, která byla sestavena pro ženevské rozhovory. Čurkin tvrdí, že jak Ahrár aš-Šám, tak Džajš Islám jsou navázány na teroristické organizace Islámský stát a Al-Káidu, které jim poskytují logistickou i vojenskou podporu. Takzvaná umírněná opozice považuje Džajš Islám a Ahrár aš-Šám za spojence, byť nesdílí jejich ideologii.

Džajš Islám neboli Armáda islámu působí v oblasti Ghúta východně od Damašku. Patří k ní Muhammad Allúš, který byl v Ženevě vyjednávačem HNC. Když minulý týden HNC opustila rozhovory na protest proti porušování příměří a zhoršující se humanitární situaci, sdělil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, že HNC je „náladová a rozmazlená svými zahraničními ochránci".