„Zbytek vojáků se z letiště stáhl, zanechal tam několik bojových letounů a velké množství munice," řekl šéf OSDH Ramí Abdar Rahmán. Tento úspěch podle něj znamená, že armáda nemůže „kontrolovat celou Sýrii".

Rahmán poukázal na to, že dobytí letiště Al-Džirá následuje po pondělním získání kontroly nad letištěm v sousedním městě Tabka v provincii Rakka. „Rebelové zaznamenávají v této zóně velmi rychlý postup," dodal.

Těžké ztráty

Vládní oddíly podle něj kompletně kontrolují oblasti v provincii Damašek, v hlavním městě a v centrální provincii Hamá. Naproti tomu má armáda těžké ztráty v provinciích Homs v centrální Sýrii, Dajr az-Zaur na východě a Halab a Rakka na severu.

„Bojuje se v celé zemi, armáda nemůže kontrolovat všechna ohniska," dodal šéf OSDH.

Trvalý zdroj munice

Aktivisté v Halabu agentuře AFP řekli, že povstalečtí bojovníci na severu v posledních týdnech zaměřili své úsilí na dobytí letišť a vojenských základen. Ty jsou důležité, protože jsou pro armádu trvalým zdrojem munice a dalšího vojenského materiálu. Jejich dobytí navíc brání armádě ve využití bojových letounů k bombardování povstalců.

OSDH v pondělí zároveň oznámila, že rebelové ovládli největší přehradu v zemi, která zásobuje velkou část Sýrie. Pro režim jde prý o nejvážnější hospodářskou ztrátu od začátku revolty před bezmála dvěma roky.