Snaha vytvořit "národní armádu" představuje jádro opozičního záměru ovládnout pás území, jež je součástí posledního velkého povstaleckého opěvnění v Sýrii. Přítomnost tureckých vojenských sil pomáhá ochránit toto území před vládním útokem. 

Asad, jehož podporují Rusko a Írán, veřejně prohlásil, že znovu získá "každý centimetr" syrské země. Byť na většině syrského území skutečně vyhrává, jakoukoli ofenzívu na severozápadě mu komplikuje právě turecká přítomnost.

Turecko se v oblasti nezaměřuje podle Reuters jen na podporu povastaleckých sil, ale také na obnovování škol a nemocnic, kromě toho zde bylo otevřeno nejméně pět poboček turecké pošty.

Podle velitele "národní armády" plukovníka Haithama Afisiho nebylo její zřízení snadné. "Jsme na začátku. Čelíme mnoha obtížím, ale snažíme se je překonat," uvedl Afisi v rozhovoru s Reuters v městě Azaz poblíž turecké hranice.

Nedávno musel údajně vydat rozkaz, který instruoval bojovníky na straně povstalců, aby přestali s "náhodnou střelbou", začali nosit uniformy a spolupracovali s nově vzniklou vojenskou policií, která podle jeho slov "představuje sílu práva a spravedlnosti, ne soupeření s žádnou další frakcí".

Povstaleckým frakcím také už nesmějí provozovat svá vlastní vězení a soudy a provádět mimosoudní zatčení. Projekt už ale také čelil útoku: Dne 5. srpna bylo zraněno několik verbířů, když se jejich slavnostní obřad k přijetí nových rekrutů stal ve městě al-Bab terčem ostřelování. Podle Afisiho šlo o "dílo nepřátel revoluce, ať už vnitřních, nebo vnějších". Pachatel byl podle jeho slov identifikován, sdělilt jeho identitu ale odmítl. 

"Národní armáda" se snaží podle Reuters spojit do jednoho bojového celku asi 35 tisíc ozbrojenců z několika největších povstaleckých frakcí, které bojovaly a bojují v syrské občanské válce. Té padly v posledních sedmi letech za oběť stovky tisíc lidí, dalších 11 milionů lidí bylo vyhnáno ze svých domovů.