„(Vrtulník) létal nad východní částí města a střílel celé ráno. Rebelové se ho snažili zasáhnout asi hodinu, pak se jim to konečně podařilo," řekl Reuters jeden z damašských aktivistů. Na serveru YouTube se objevilo video, které údajně zasažený vrtulník ukazuje.

Rebelové se podle vlastních výpovědí snaží probojovat do centra hlavního města. Vládní jednotky je ale pronásledují po jeho okrajích a provádějí stále tvrdší údery i s pomocí vrtulníků. Boje se tak přelévají z místa na místo. V metropoli dnes zemřelo nejméně 32 lidí, po celé zemi více než 100, oznámila s odvoláním na opoziční zdroje agentura Reuters.

Z návštěvy Damašku se vrátila delegace íránských poslanců, mezi nimiž byl i šéf parlamentního zahraničního výboru Alaeddín Borúdžerdí. Agentuře Mehr řekl, že Asad je připraven setkat se s opozicí. „Jestliže to ozbrojená opozice a státy, které ji podporují, přijmou, může dialog začít," řekl Borúdžerdí. Teherán už v neděli naznačil, že je ochoten rozhovory mezi syrskými znepřátelenými stranami zprostředkovat.

Agentura AP s odvoláním na syrskou státní agenturu SANA napsala, že syrské úřady dnes v Damašku a Homsu propustily 378 lidí zadržených kvůli účasti na nenásilných protivládních protestech. Takové kroky prý syrské úřady činí opakovaně, aby daly najevo, že se snaží potlačit jen lidi bojující proti režimu násilím.

Syrská provládní televize dnes odvysílala rozhovor s tureckým kameramanem Cüneytem Ünalem, který přišel do Sýrie před týdnem ve skupině, v níž byla i zastřelená japonská novinářka Mika Jamamotová. Ünal, který byl doposud v držení povstalců vypověděl, že mezi povstalci jsou Čečenci, Libyjci, Katařané a Saúdští Arabové. Kameramana prý zachránili vládní vojáci při přestřelce s rebely.

Dětský fond OSN (UNICEF) dnes požádal mezinárodní společenství o 54 milionů dolarů (více než miliardu korun) pro syrský uprchlický tábor v Jordánsku. Jordánská vláda nezávisle na tom požádala o 429 milionů dolarů na tentýž problém s uprchlíky, napsala dnes agentura AFP. Podle zpráv OSN ale zatím ani doposud přislíbené peníze na boj se syrskou humanitární krizí nebyly mezinárodním společenstvím poskytnuty, takže pro humanitární činnost v Sýrii a okolním regionu chybějí finance.

Na 9000 syrských uprchlíků mezitím čeká na hranicích s Tureckem na vpuštění do země. Turecko se nyní stará o více než 80.000 uprchlíků a další údajně není schopno v tuto chvíli z kapacitních důvodů přijmout. V plánu je ovšem vybudování nových tří uprchlických táborů. Hranice mezi oběma zeměmi zůstávají oficiálně otevřené, oznámily turecké úřady agentuře AFP.

Zdroj: Youtube