"Vzhledem k chybám a nedostatkům… musíme zlepšit náš národní systém řešení mimořádných událostí a posílit naše schopnosti poradit si s naléhavými a nebezpečnými úkoly," uvedl podle BBC stálý výbor politbyra vládnoucí komunistické strany. "Je nutné zvýšit dozor nad trhy a rezolutně zakročit proti nelegálnímu obchodování s volně žijícími živočichy," dodal.

Počáteční reakce čínské vlády se stala terčem všeobecné kritiky. Čínské úřady jsou obviňovány, že na počátku podcenily agresivitu viru a v některých případech se snažily držet jeho výskyt v tajnosti.

Nejhůře postiženo je město Wu-chan v provincii Chu-pej, kde jsou tisíce nakažených. Úřady během deseti dní vybudovaly ve Wu-chanu novou nemocnici s kapacitou tisíc lůžek, která již začala přijímat pacienty. Další nemocnice s 1500 lůžky má být dokončena v příštích dnech.

Úřady ve Wu-chanu navíc přeměňují v provizorní nemocnice s celkovým počtem 3400 lůžek také místní sportovní halu, výstaviště a kulturní centrum. Sloužit budou pacientům nakaženým koronavirem, kteří mají jen mírné příznaky choroby.