„Nemusíte být ani experti, abyste si toho všimli,“ uvedl soud, podle kterého je nutné hledat pomoc ze zahraničí.

Monumentální hrobka ze 17. století z bílého mramoru mění svou barvu i vzhledem k měnícímu se osvětlení v jednotlivých částech dne. Tato unikátní "funkce" mramoru kvůli špíně ale postupně mizí.

Vláda již dříve nechala zavřít továrny v okolí památky chráněné UNESCO, podle aktivistů ale mramor stále ztrácí svůj lesk. Problémem tak zřejmě představuje hmyz, který se rychle množí kvůli nedostatečné kanalizaci a bahně v nedaleké řece Jamuně. Bahno v nejdelším přítoku Gangy již čistí stovky dobrovolníků.

Problém ale není nový. Během posledních dvaceti let se vláda snažila mramor vyčistit od bahna, pokusy o dlouhodobé vybělení ale selhaly.

Dělníci postavili v lednu u části stavby lešení. Mramor se pak snaží vyčistit speciální pastou, která absorbuje špínu, bahno a exkrementy zvířat. Očekává se, že současná mycí akce skončí do letošního prosince. 

Památku v Ágře postavenou vládcem Mughalské říše Šáhdžahánem jako pomník jeho zesnulé ženě navštíví denně na 70 tisíc lidí. V roce 2007 se pro svou architektonickou výjimečnost stala jedním z vítězů ankety Nových sedm divů světa.

| Video: Youtube