Podobiznen je nyní dohromady více než devadesát. Známé jsou například obrazce opice, pavouka, kolibříka či papouška. Kromě nich lze z letadla zahlédnout také třeba astronauta nebo strom.

Nejnovější nálezy potvrdila tamní ministryně kultury Patricia Balbuena Palaciosová. Archeologové, kteří především k práci na hůře dostupných místech využili drony, podle ní objevili téměř tři desítky dalších. Mezi nimi jsou i siluety ženské tanečnice či zabijácké velryby.

Veškeré obrazce jsou údajně přes 2000 let staré. "Byly tady stovky let předtím, než se je lidé z Nazca vůbec pokusili napodobit," přiživuje záhadu jeden z vedoucích archeologů Johny Isla.

Oblast součástí UNESCO

Úspěšné pátrání po nových objevech bylo zahájeno právě na popud místních obyvatel. Ti, již zvyklí na častou pozornost médií či skupin odborníků, většinou každý nový nález hlásí. Ministerstvo hned nato vyšle tým, který má slibné prognózy potvrdit.

Na rozdíl od dřívějších objevů jsou ale nejnovější tzv. geoglyfy velice složité spatřit. Většinu z nich prý lidé mohou zkoumat pouze z letadel, případně ze zmíněných dronů. Na vině je lokalita – některé byly vytesány do svahů a jsou viditelné pouze zpod kopců, k dalším se pak člověk přes četné překážky vůbec nedostane.

Památky se nicméně v minulosti musely potýkat i s potenciálním nebezpečím. Třeba v roce 1994 obsadilo část údolí množství squaterů, kteří se zde hodlali usadit, chráněný úsek znehodnotily v průběhu času i skupiny motorkářů.

I proto je dnes oblast zabezpečena mnohem lépe než dříve, což samozřejmě ztěžuje práci archeologům. "Ještě jsme k nim ani nedošli, pouze jsme pořídili snímky. Přece jen je to stále první fáze výzkumu," dodává muž, jenž záhadu geoglyfů přiblížil i v několika knihách.

Tajemství dávných rituálů

Záhadu linek Nazca, která vědcům nedá spát už přes osmdesát let, ještě dosud nikdo plně neobjasnil. Studie se snaží vysvětlit jejich původ i význam, přičemž se objevují také tradiční mimozemské vlivy. Čísla, ještě před nejnovějším nálezem, hovořila o více než 800 čar a 300 geometrických obrazců, z toho více než 70 tvoří podobizny zvířat či rostlin.

Samotná tvorba geoglyfů byla víceméně objasněna už dříve. Pokud se odstraní povrch horniny, většinou tmavé barvy, objeví se pískovec či vápenec. Tyto vnitřní vrstvy jsou naopak barvy světlé, což umožňuje vidět také menší změny i z relativně velké výšky.

Množící se teorie o mimozemských návštěvnících či pravěkých astronautech se snažil vyvrátit Johan Reinhard z National Geographic. "Je pravděpodobné, že většina z linek nám neříká nic o geografii, ale spíše vede k místům, kde se v minulosti odehrávaly rituály k nalezení vody či zvýšení úrody," popisuje v jedné ze svých knih.

Přizvukuje mu i bývalý kolega Anthony Aveni. "Jedná se o opravdu široké prostory. Zmíněné rituály byly pravděpodobně příčinou dávné potřeby splácet bohům, nejspíše výměnou za vodu."

Zvířecí symbolika

To by vysvětlovalo i jednotlivé podobizny, třebaže ne všechny. Podle Reinharda je totiž symbolika zvířat v Andách běžná. Třeba pavouci jsou znamením deště, kolibříci jsou spojeni s plodností a například opice byly nalezeny i v Amazonii, tedy oblasti, která také obsahuje rozsáhlá zavodněná místa.

"Samozřejmě nemáme důkazy, které by tuto teorii potvrzovaly, nicméně kombinace archeologie, etnohistorie a antropologie jim staví slušný základ," libuje si Reinhard.

Pokud se tedy k výzkumům kromě dronů přidá i další nejnovější technika či argumenty podložené domněnky, máme se v "kauze Nazca" rozhodně nač těšit.