S odkazem na report Centra pro strategické a mezinárodní studie (Center for Strategic and International Studies) se sídlem ve Washingtonu o tom  informovala agentura Reuters.

Místa se nacházejí ve vzdálených horských oblastech napříč celou zemí. Využívána mohou být pro vývoj balistických raket s různým doletem. Objekt Sakkanmol, který zpráva zmiňuje, se nachází v horách v provincii Severní Hwanghe, asi 85 kilometrů od jihokorejských hranic.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un při prohlídce raketového zařízení
Aktivita v jaderných zařízeních. KLDR se chystá na mezinárodní inspekci

„Pracovní operační základy ale nejsou základny s odpalovacím zařízením,“ uvedl Joseph Bermudez, který report představil.

Obtížná jednání

Američtí, jihokorejští a severokorejští diplomaté přitom usilovně pracují na jaderném odzbrojení korejského poloostrova. Nová zjištění tak ukazují, jak obtížné bude ověřit tvrzení Severokorejců o zastavení jejich jaderného programu. Existenci zmíněných pracovišť totiž nikdy nepřiznali.

Vůdce Kim Čong-un dříve slíbil, že nechá zničit jaderné středisko v lokalitě Punggye-ri a rampu v Sohe. Prohlásil také, že povolí do země vstup mezinárodním inspektorům, pokud Washington podnikne „obdobná opatření“.

Kim Čong-un a Mun Če-in
Kim poprvé vstoupí na půdu Jižní Koreje. Chystá se do Soulu