Je více než pravděpodobné, že Trump i Clintonová na červencových stranických sjezdech nominaci získají. Šéf amerických tajných služeb James Clapper by jim pak měl poskytnout rámcové, nicméně citlivé informace o bezpečnostních problémech státu. Mnohé z nich jsou označeny jako „přísně tajné".

Trumpa někteří zpravodajští důstojníci podle agentury Reuters vnímají jako neřízenou střelu bez zkušeností v zahraniční politice, jako člověka, který se obklopil neznámými poradci, nevykonával nikdy veřejnou funkci a nemá daleko k siláckým a urážlivým výrokům. Clintonová zase čelí vyšetřování úřadu FBI, který má podezření, že bývalá ministryně zahraničí využíváním soukromých poštovních služeb porušila zákon.

„Lidé jsou velmi nervózní. Takovou situaci jsme tady ještě nikdy neměli. Opravdu nikdy," řekl agentuře Reuters nejmenovaný činitel zpravodajských služeb. „Jediný kandidát, u něhož se prokázalo, že není schopen zacházet s citlivými informacemi, je Hillary Clintonová. Její osoba by je měla znepokojovat," komentoval výroky zpravodajců mluvčí Republikánské strany Michael Short.

Někteří pracovníci tajných služeb ale považují obavy za přehnané. „Briefing" prý podává jen obecné informace o problémech americké národní bezpečnosti a neobsahuje žádné tajnosti o špionážních akcích či zdrojích. „Pokud denně čtete noviny, neuslyšíte nic překvapivého," řekl agentuře agent tajných služeb obeznámený se situací. Jiní experti navrhují, aby Trump dostal jiný objem informací než zkušenější Clintonová.

To ale Clapper rozhodně odmítá. Udělá prý maximum pro to, aby nebyl podezřelý, že kohokoli upřednostňuje. Tajné služby se podle něj přidrží dosavadní praxe, která velí informovat kandidáty republikánů i demokratů stejně.