Obě ženy podle něj spojoval jejich původ. Jejich otcové působili jako kazatelé a obě vystudovaly přírodní vědy: Thatcherová chemii v Oxfordu a Merkelová fyziku v Lipsku. „Věcný pohled na svět, který si přinesly z těchto oborů, se odrazil v jejich racionálním pragmatismu, bez něhož nelze dělat úspěšnou politiku," domnívá se Spiegel online.

Podle týdeníku Die Zeit se podobaly i cesty obou političek do nejvyššího vládního úřadu. „Obě platily ve svých stranách, kterým dominovali muži, kvůli svému sociálnímu i regionálnímu původu za outsidery. Obě byly podceňovány a považovány za prosté a staromódní. Obě ale byly ve správný čas na správném místě a dokázaly využít situaci," píše Die Zeit.

„Hlavní rozdíl mezi Thatcherovou a Merkelovou je ten, že Angličanka neustále polarizovala, zatímco Němka dokáže i usmiřovat," míní Spiegel online. „Většina Britů, ať již jsou to staří levičáci, mladí přistěhovalci, Skotové nebo Velšané, dodnes Thatcherovou nenávidí: kvůli jejímu přátelství s (bývalým americkým prezidentem) Ronaldem Reaganem, kvůli její demontáži sociálního státu, kvůli jejímu upřednostňování bohatých. Nenávidí železnou lady tak, jak Angela Merkelová v Německu nikdy nenáviděna nebyla a nebude," dodal.

Merkelová mění postoje

Zatímco Thatcherová tvrdě prosazovala svou ideologii, její o 29 let mladší německá kolegyně podle Spiegelu pragmaticky a oportunisticky mění postoje podle vývoje situace. „Není to sice moc hrdinské, ale často chytré," poznamenal server, podle něhož je německá kancléřka rovněž mnohem klidnější a opatrnější než někdejší britská premiérka.

„Merkelová je ale také mnohem mocnější a významnější, než byla Thatcherová. Merkelová je ošetřovatelkou eura a stojí v čele nejvlivnější země EU. Thatcherová EU jen otravovala neustálými vety, žal Britů ze ztráty jejich impéria přesto vyléčit nedokázala," napsal Spiegel online.

„Zda z dlouhodobého hlediska bude úspěšnější její neústupný politický styl nebo spíše kompromisní přístup Angely Merkelové, se ale musí teprve ukázat," dodal k tomu deník Leipziger Volkszeitung.