"Pandžšír, který byl posledním útočištěm nepřítele, byl obsazen," řekl na tiskové konferenci mluvčí Tálibánu Zabíhulláh Mudžáhid. Slíbil, že místní obyvatelé nebudou nijak pronásledováni ani diskriminováni a že ještě během dneška budou v Pandžšíru obnoveny dodávky elektřiny a internetové spojení. Při dobývání podle něj nebyli zabiti žádní civilisté. "Snažili jsme se vyřešit tento problém jednáním, ale oni rozhovory odmítli, a tak jsme museli poslat naše síly do boje," řekl Mudžáhid.

V posledních dnech probíhaly v izolovaném, těžce přístupném údolí Pandžšír, které se nepodařilo dobýt sovětským vojskům v 80. letech ani potom Tálibánu v letech 90., tvrdé střety a úspěchy si v nich střídavě připisovaly obě strany. Tálibán už dříve ohlásil, že se poslední bašty svých odpůrců zmocnil, ale protistrana to vyvracela. Tvrzení Tálibánu odmítla opozice i dnes.

Vůdce opozičních sil Masúd na twitteru napsal, že je v bezpečí, a později v téměř 19minutové nahrávce sdílené na sociálních sítích vyzval obyvatele Afghánistánu ke vzpouře proti Tálibánu. Prohlásil, že při útoku Tálibánu na Pandžšír zahynuli i někteří členové jeho vlastní rodiny, a obvinil mezinárodní společenství, že Tálibán legitimizovalo, čímž posílilo jeho vojenskou a politickou sebedůvěru.

Bojovníci Tálibánu v afghánské metropoli Kábulu
Tálibán tvrdí, že pronikl k centru Pandžšíru. Hlásí úspěchy i odboj

Síly odporu jsou podle něj stále v Pandžšíru přítomné a budou pokračovat v boji. Představitel Národní fronty odporu Alí Nazárí předtím uvedl, že opoziční síly dál "drží strategické pozice".

Jedna z nejmenších afghánských provincií Pandžšír, která se nachází severně od Kábulu, je domovem asi 150 až 200 tisíc lidí z různých etnických skupin, převážně pak Tádžiků. Malebné údolí řeky Pandžšír je vklíněno mezi horské vrcholky Hindúkuše dosahující 3000 metrů.

Současný lídr odboje, dvaatřicetiletý Ahmad Masúd je syn legendárního vůdce afghánské opozice proti Tálibánu a předtím proti sovětské okupaci Ahmada Šáha Masúda, který zahynul v roce 2001 při atentátu spáchaném teroristickou sítí Al-Káida. K němu se v Pandžšíru připojily stovky bývalých afghánských vládních vojáků a členů speciálních sil i bývalý viceprezident Amrulláh Sálih, který se v Pandžšíru narodil a v minulosti bojoval po boku zemřelého Ahmada Šáha Masúda. Podle dnešního prohlášení mluvčího Tálibánu Sálih i Masúd uprchli do Tádžikistánu.

V neděli Národní fronta odporu na twitteru oznámila, že v bojích padl její hlavní mluvčí a známý afghánský novinář Fahím Daští. Mluvčí Tálibánu popřel, že by Daští zemřel v bitvě s Tálibánem; podle něj zahynul při konfliktu mezi dvěma pandžšírskými veliteli. Daští byl synovec vysokého představitele bývalé afghánské vlády Abdulláha Abdulláha, který se nyní podílí na jednání s Tálibánem o budoucnosti Afghánistánu, napsala agentura AP. V roce 2001 přežil Daští atentát, jenž připravil o život "Lva z Pandžšíru" Ahmada Šáha Masúda.

Britští vojáci nedaleko místa útoku v Kábulu
Britští veteráni z Afghánistánu prý páchají sebevraždy. Ministerstvo to popírá

Útok Tálibánu na Pandžšír ostře odsoudil Írán, který s Afghánistánem sdílí 900 kilometrů dlouhou hranici. Šíitský Írán se kritiky sunnitského hnutí Tálibán od jeho nástupu k moci až do dneška zdržel. "Zprávy z Pandžšíru jsou velmi znepokojující. Rezolutně odsuzujeme tento útok," prohlásil dnes na tiskové konferenci v Teheránu mluvčí íránského ministerstva zahraničí Saíd Chatíbzádeh. "Vždy jsem zdůrazňoval, že tento spor musí být vyřešen prostřednictvím dialogu," dodal.

V narážce na Pákistán Chatíbzádeh rovněž odsoudil "jakékoli cizí vměšování do záležitostí Afghánistánu". Afghánská vláda svržená Tálibánem opakovaně obviňovala Pákistán z podpory Tálibánu. Média v Indii, která je největším regionálním rivalem Pákistánu, v posledních dnech přinesla nepodložené zprávy o tom, že u jednoho ze zabitých bojovníků Tálibánu byl nalezen pákistánský průkaz totožnosti a že islamistům při útoku na Pandžšír pomáhaly drony pákistánské armády.

Experti v minulých dnech vyjadřovali pochybnosti, že Pandžšír vydrží Tálibánu dlouhodobě vzdorovat. Naději pro oblast představovala zima přicházející koncem října, během níž by Tálibán pravděpodobně po dobu pěti měsíců nebyl schopen vést rozsáhlou ofenzivu, což by vzbouřencům dalo čas k přeskupení svých pozic, uvedl server BBC News.