„Nejméně 13 příslušníků bezpečnostních složek bylo zabito při útoku na stanoviště v oblasti Dashti Archi a dalších 15 jich utrpělo zranění,“ uvedl pro televizi Al Jazeera séf samosprávy v provincii Kundúz. 

Ostré boje probíhaly i v provincii Džúzdžán. Šéf místní policie Fakír Muhammad Džauzdžání uvedl, že ozbrojenci Tálibánu zaútočili z několika směrů na oblast Chamjáb a donutili vládní jednotky k ústupu. „Probíhaly intenzivní boje a my jsme nechtěli, aby byly ohroženi civilisté a jejich obydlí,“ vysvětlil. Při bojích zahynulo nejméně osm policistů a sedm bojovníků Tálibánu.

Dalších 14 afghánských policistů a vojáků padlo během útoků ozbrojených skupin v oblasti Dara Suf v provincii Samangan. Dva příslušníci pro-vládních jednotek pak byli zabiti při obraně strategických stanovišť v provincii Sari Pul.

„Útok Tálibánu se podařilo odrazit, ale v okrajových částech Sari Pulu stále probíhají boje,“ uvedl šéf místní policie Abdul Quayum Baqizai.

Tálibán informace nepotvrdil

Mluvčí teroristické organizace Zabiulláh Mudžahid uvedl, že Tálibán stojí za útoky v Kundúzu a Džúzdžánu. K ofenzivě v provinciích Saru Pul a Samangan se však radikální hnutí dosud oficiálně nepřihlásilo.