Podle výzkumu amerických vědců se lidstvo ocitlo v bodu, kdy je jakýkoli boj proti globálnímu oteplování marný. „Jediné, co můžeme udělat, je přizpůsobit se a zmírnit další oteplování, které způsobuje nárůst hladiny mořské vody,“ citovala CNN profesora geodynamiky Michaela Bevise, který byl vedoucím vědeckého týmu.

Osm z deseti největších světových měst se přitom nachází při pobřeží a až polovina světové populace žije v oblastech, které ohrožuje stoupající mořská hladina, upozorňuje CNN.

Podle dřívější studie, na níž spolupracoval Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) s Německým střediskem pro letectví a kosmonautiku, se z Grónska každoročně odtrhne 280 gigatun ledu, což způsobuje celosvětový nárůst mořské hladiny přibližně o jeden milimetr.

K tání ledových ker by sice docházelo i z přirozených příčin, globální oteplování ho však výrazně urychlilo. Na rozdíl od svých předchůdců se Bevisův tým věnoval především jihozápadní části ostrova, kde se nachází menší množství ledovců. Jeho zjištění byla překvapující.

Rychlé tání ledovců

Ledové kry, které obsahují dostatek vody na to, aby celosvětově zvýšily mořskou hladinu o více než sedm metrů, tají o polovinu rychleji, než se zpočátku očekávalo, a o třetinu rychleji než v předcházejícím století. Ze studie dále vyplývá, že v roce 2012 se led v Grónsku rozpouštěl až čtyřikrát rychleji, než v roce 2003.

„Již dávno jsme si vědomi, že čelíme obrovskému problému – a sice čím dál většímu tání ledu. Nyní však vyvstává další komplikace. Zvyšující se množství roztopené ledové hmoty vytvoří umělé řeky, které budou odtékat do oceánu,“ varuje Bevis.