„Koalice zemí, které darují Ukrajině tanky Leopard, se stále rozrůstá. Devět zemí se nyní zavázalo poskytnout více než 150 tanků Leopard,“ uvedl mimo jiné Austin ve své úvodní řeči na zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu, která pod vedením Spojených států sdružuje přibližně 50 zemí. Středeční jednání bylo podle Pentagonu desáté od loňského dubna, kdy uskupení vzniklo.

Austin připomněl, že řada zemí ze skupiny poskytla nebo přislíbila Ukrajině, která se už déle než rok brání ruské vojenské agresi, různé zbraně včetně systémů protivzdušné obrany.

Německé tanky Leopard, hlavně jejich modernější verze Leopard 2, patří k nejpočetnějším a nejkvalitnějším tankům současnosti. Ukrajina o jejich dodávky usiluje už řadu měsíců, snahu ale dlouho blokoval rezervovaný postoj Německa, které má jako výrobce tanku rozhodující slovo. Berlín ale postupně názor měnil a letos ukrajinským silám přislíbil moderní tanky Leopard 2A6 a dodávky povolil i dalším zemím.

Německý ministr obrany Boris Pistorius nedávno uvedl, že Německo a Portugalsko předají Ukrajině slíbené tanky do konce března. Do koalice zemí ochotných poskytnout Ukrajině tyto stroje se podle dostupných informací zapojily mimo jiné také Polsko, Norsko, Kanada a Španělsko. Jak je známo z veřejných prohlášení, zatím pouze Varšava dodala Ukrajině slíbených 14 tanků Leopard 2, poznamenal server Ukrajinska pravda.

Desetitisíce nových zbraní 

Ukrajinské ministerstvo obrany na telegramu uvedlo, že ukrajinské ozbrojené síly obdržely od mezinárodních partnerů za minulý rok na 117 575 kusů moderních zbraní a munice. Detaily tiskové oddělení resortu neposkytlo. „Ukrajinští vojáci si mimořádně rychle osvojují nové zbraně a efektivně a vynalézavě je využívají na bojišti,“ píše se v příspěvku s poznámkou, že to inspiruje mezinárodní partnery, aby zemi poskytovali stále pokročilejší a technologicky vyspělejší zbraně.